• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Nuri Alço kimdir? (1952 - ...)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Nuri Alço (d. 26 Nisan 1951, Eskişehir), Türk sinema oyuncusu.

Son günlerde "Benzemez Kimse Sana" adlı televizyon programındaki performansı ile gündeme gelen Nuri abimizin biyografisini yazmadan olmazdı :D

26 Nisan 1951'de, Eskişehir'de, ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Adalet İlkokulu, Devrim Ortaokulu ve Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Liselerarası spor müsabakalarında dereceler aldı. Liseden sonra askere gitti. Acemi birliğini Erzincan talimgâhda yaptı.Usta birliğinde de Erzurum Kandilliye geçti. Eskişehir'deki Altay Spor Kulübünde ve Ordu Milli Takımında profesyonel olarak Voleybol oynadı.

nuri-alco.jpg
Askerliğinin bittiği dönemde, ablası dâhil birkaç akrabasının da çeşitli bankalarda çalışması vesilesiyle, bir bankada kredi istihbarat şefi olarak işe başladı. Daha sonra bankadan istifa ederek, bir ilaç fabrikasına geçiş yaptı.

İstanbul'la tanışması da, bu zamanlarda gerçekleşti. İlaç Firmasının Eskişehir, Kütahya, Afyon mümesilliğini yapan Nuri Alço, işi gereği İstanbul'a gelip giderken çalışma arkadaşları, onu Ses ve Hayat dergilerinin artistik seçmelerine fotoğraflarını yollaması için ikna etmişlerdi. Nuri Alço bu seçimlerde dereceye girdi ve ilk olarak 2 yıl çalıştığı ilaç firmasından ayrılarak İstanbul'da yaşamaya karar verdi. Kelebek, Saklambaç ve Günaydın gazetelerinde fotoromanlarda oynadı.

Bu sayede üne ulaşan Nuri Alço, zamanla, kendine özgü şık giyimiyle podyum dünyasının da aranan isimlerinden biri oldu. Birçok ünlü markanın mankenliğini yaptı. Sinemayla tanışması 1977 yılında Ünsal Emre ve Sevda Karaca'nın başrolünü oynadığı '' Ah Bu Ne Dünya '' isimli filmle gerçekleşen Nuri Alço, 300'ün üzerinde filmde rol aldı.

FilmRol
Sönmüş Ocak-
Feryada Gücüm YokOğuz
Günaha GirmeErol
Islak MendilNuri
Nasıl İsyan EtmemYalçın
Hasret Sancısı-
Bir Sevgi İstiyorum-
YosmaSelim
Kayıp KızlarReşit
Taçsız Kraliçe-
Altar Hunka-
Katiller de ağlar-
O Kadınlardan Biri-
Tele KızlarYusuf
Yakılacak Kadın-
Alın Yazım-
AyrılamamŞehmuz
Sevgi Çıkmazı-
Aşk Ve KinNejat
Hayat KöprüsüNuri
Vazife UğrunaNaci
Akrep-
Kurtar BeniFettah
Kader UtansınTarık
Yavrumu Kurtarın-
O Bir MelektiAdnan
Bir Aşk Bin Günah-
Kavgamız-
Polis Dosyası-
Sözde Kızlar-
Yabancı-
Can Borcu-
Deliler Kudurunca-
Bir Kral-
Yaz AşklarıHakan
Cinayet Masası-
Kır Çiçekleri-
Yaralı Kurt-
Şahin-
Dilan Derviş-
ÖmerçipPsikopat Nuri
Sen Küçüksün-
Düzen-
Ver Elini İstanbulRıza
Can Pazarı-
Acı Ekmek-
Akbabalar-
Meçhule Gidenler-
NekrütVahit
Günah Keçisi-
Kaynak: tr.wikipedia.org
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Programa denk geldikçe az bir göz gezdiriyorum
Nuri Alço da güzel yapıyor işini :)
Bu akşamda Doğuşa denk geldim o ne iğrenç kadın olmuş yaa =BB
 

Top