• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?

Papatya

I always believe in miracles...
V.I.P


Siz de sürekli "ödevini yaptın mı?", "ödevin bitti mi?" gibi soruları çocuğunuza mutlaka soruyorsunuzdur. Bunun sonu var mı acaba? çocuğuma ödev yapma alışkanlığı nasıl edindirebilirim? diye soruyorsanız Womenist olarak sizlerle bunun yollarını paylaşacağız.

Direnmeler, oyalanmalar, huysuzlanmalar ödev yapmak istemeyen çocuğun klasik davranışlarıdır. Siz de anne olarak bunların bazılarına göz yumup bazılarına tehditler savuruyorsunuzdur. Uzmanlar ödev yapma alışkanlığının oturması için annenin ve çocuğun üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini söylüyorlar. Anne-baba olarak öncelikle ödev yapmanın çocuğun kendi sorumluluğunda olduğunu ve kendisinin yapması gerektiğini belirtmeli ve öğretmeliler. Uzmanlar çocuğun yerine kesinlikle ödev yapılmaması gerektiğini ve unutulan ödevlerin bir başkasından ve çocuğun arkadaşlarından öğrenilmemesi gerektiğini belirtiyor.

ödev yapma alışkanlığı, çocuğun özgüvenini geliştirirken, iç disiplinini belirler ve geliştirir. öğrenme isteği uyandırır ve çocuğun okul başarısını yükseltir. Bu yüzden çocuğun düzenli ödev yapma alışkanlığını geliştirmek ilerideki okul hayatının başarısını belirleyecektir.

Anne-babaların bu konuda yapması gerekenler

1. ödev saatini, çalışma yerini belirleyin ve sabitleyin. Her gün aynı saatte ve yerde çocuğun ödevini yapmasını sağlayın.

2. çocuk ödev yaparken televizyonun açık olmamasına dikkat edin.

3. ödev yaparken sürekli yanında durmayın. İhtiyacı olduğunda sizi çağırmasını söyleyin.

4. çocuğun ödevlerini eleştirmeyin. Onu yüreklendirmek ve motive etmek için olumlu yaklaşımlarda bulunun.

5. ödevini bitirdiğinde "ne çabuk bitirdin, git kontrol et" demeyin. "İstersen birde beraber bakalım" tarzı yaklaşımda bulunun ve ona güveninizi belli edin.

6. ödevini yapmadığında onu cezalandırmayın ve kırmayın. Kendi yaptığı davranışın sorumluluğunu almasını anlatın.

7. Eve geldikten sonra yapacağı herşeyi sıraya ve düzene koyun, bir rutin oluşturun. TV seyretme, oyun oynama, ders yapma, yemek yeme saatleri belli olsun.

8. ödev yapma saatinden sonra çocuğun istediği ve çok sevdiği bir aktiviteyi yaptırın. Bu omu daha çok motive edecektir.

9. Siz olmadan ödevlerini yapamıyorsa ona sadece yol gösterin. Kendi yapması için bir süre verin ve sonra yaptığını övün.

10. Anne-baba olarak ödev konusu hakkında çocuğun önünde tartışmamak gerekiyor. çocuk hangi tarafın görüşüne yatkınsa onu tutacak ve ödev yapma bir aile tartışmasına dönecektir.

 
Top