• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

ÖSYM YKS sonuçları ne zaman açıklanacak

AybüKe

Şimdi Onlar Düşünsün
V.I.P
Konu başlık stili
2018 YKS soruları cevapları: TYT-AYT-YDT soruları ÖSYM tarafından yayımlandı | ÖSYM YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?
2018 YKS soruları, TYT-AYT-YDS soruları cevapları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) doküman sayfasında yayımlandı. YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 30 Haziran 2018 tarihinde başladı, 1 Temmuz 2018 tarihinde sona erdi. Kurum başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, dün resmi açıklamalarda bulundu. Özer, uzun bir zaman sonra bir YKS soru kitapçığı içerisinde tüm soruların yayınlanacağını açıkladı. Özer, sınavın sorunsuz olarak geçtiğini açıkladı. Merak edilen ise sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı oldu.

YKS sorularının içerisinde yer alan Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT), Yabancı Dil Testi (YDT) soruları-cevapları 'soru kitapçığı' ÖSYM'nin döküman sayfasında 1 Temmuz 2018 akşam 18:00'ten sonra yayımlandı. YDT soru kitapçığının içerisinde 'Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça' soru kitapçığı bulunuyor. Sınav merkezi yapılan 3 sınavın sonuçlarına dair 'sonuç açıklanma tarihini' açıkladı. İşte sınav soruları ve cevapları

ÖSYM SORULARI VE CEVAPLARI 2018 SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YABANCI DİL TESTİ SORULARI VE CEVAPLARI 2018 SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK, NASIL KULLANILACAK?

YKS sınav sonuçları, ÖSYM sınav takvimi bilgilendirme sayfasındaki bilgilere göre; sınav sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanıyor. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir. TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerlidir. Uygulamaya yönelik usul ve esaslar, YÖK tarafından belirlenecektir.

TEMEL YETERLİLİK TESTİ TYT NE ZAMAN SAAT KAÇTA YAPILDI?

TYT sınavı, 30 Haziran 2018 tarihinde saat 10:15’te başlıyor. Sınavda toplam 120 soru soruluyor. 120 soru, 135 dakikada çözülecek. 4 konu üzerinden soru dağılımları: Türkçe testi ( Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular) 40 soru soruluyor. Sosyal Bilimler testi (Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular) Tarih 5 soru, Coğrafya 5 soru, Felsefe 5 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) 5 soru soruluyor. Temel Matematik Testi (Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular) 40 soru soruluyor. Fen Bilimleri testi (Biyoloji, Fizik ve Kimya alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular) Fizik 7 soru, Kimya 7 soru, Biyoloji 6 soru soruluyor.ALAN YETERLİLİK TESTİ (AYT) NE ZAMAN SAAT KAÇTA YAPILDI?

AYT sınavı, 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:15’te başlıyor. Bu oturumda adaylara Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilimler - 1, sosyal bilimler - 2, matematik ve fen bilimleri olmak üzere toplam dört alt testten oluşan bir kitapçık verilecek. Her testten 40’ar soru olmak üzere AYT toplam 160 ssorudan oluşuyor

SINAV GİRİŞ BELGESİ SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM TYT ÖRNEK SORULARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM ZAMAN KONUSUNDA UYARIYOR

TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası, AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası, YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası çıkmak kesinlikle yasaktır.
 

Top