• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

Özgüvenle Başlayan Yolculuk

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Özgüvenle Başlayan Yolculuk

Çocuğunuzun size iletmek istedikleri, çoğu zaman bu kadar açık ve net olmayabilir. Ama aranızdaki iletişim ne kadar sağlıklı olursa ve çocuğunuzu ne kadar iyi tanırsanız, onun davranışlarıyla anlatmak istediklerini o kadar iyi anlayabilirsiniz.

Şimdiki yolculuğumuz, çocuğun kişiliğindeki çok önemli bir gelişime doğru. Yani "özgüven"e. Bu konuda yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki, çocuğun özgüveninin temelinin ilk atıldığı yaşlar, "ilk çocukluk çağı" dediğimiz dönemdir. Yani çocuk, daha çok küçük denilecek yaşlarda özgüvenini geliştirmeye başlar.

Görüyoruz ki burada, toplumumuzda bilinenden farklı bir durum vardır. Yine yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki, toplum olarak çocukların kişilikleri ve özgüvenleri hakkında "yanlış" bilgilere sahibiz.

Bu yanlış bilgiler, kulaktan dolma, konu komşudan öğrenilen hatalı saptamalardır. Toplum olarak, çocuk ve çocuğun gelişimi konularında sağlıklı kaynaklara başvurmadığımız için, böylesine yanlış bilgilerle donatılmış olmamıza şaşmamak gerekir.

Çocuğun kişiliği ve özgüveniyle ilgili inceleme ve araştırma yaparken, bazı, birbiriyle zıt görüşlere rastlamak mümkün. Bu görüşlerden bir kısmına göre, çocuk daha anne rahmindeyken bir kişiliğe sahiptir. Diğer görüşe göre ise, çocuk doğduktan ve sosyal bir dünyaya adım attıktan sonra kişiliği gelişmeye başlar. Ancak bu tartışma şu an' için bizim konumuz dışında. Biz yine konunun bizi ilgilendiren kısmına geri dönelim.
Evet, çocuğunuzun özgüveni, sizin sandığınız gibi, büyük yaşlarda oluşmaz. Ortak olan görüş şudur: çocuk dünyaya geldiği andan itibaren kişiliği ile ilgili yatırımlara başlar. Çocukla birlikte anne ve baba da. îlk aylarda annenin rolü çok daha büyüktür. Çünkü bebeğin annesinin göğsünden süt emmesi ile özgüvenin ilk kıvılcımları atılmaya başlanır. Çocuğunuzla ilgili herhangi bir sorundan dolayı, psikologa gittiğiniz zaman, size sorulan "Çocuğunuz anne sütü emdi mi?", "Çocuğunuzu ne kadar süreyle emzirdiniz?" sorularının nedeni işte budur. Çünkü özgüven sorunları olan yetişkinler arasında yapılan araştırmalarda, bu yetişkinlerin çocukluk dönemlerinde anneleriyle iletişimlerinde bir bozukluk olduğu ve bebeklik dönemlerinde anneleri tarafından emzirilmedikleri saptanınıştır. Burada önemli olan, anne sütünün faydaları değil, anneyle bebek arasındaki sıcaklığın, sevginin, şefkatin, bebeğin kendini güvenlikte hissetmesini sağlamadaki rolüdür.

Rehber kitaplarımızdan "Çocuk ve Eğitim"de de göreceğiniz gibi, oral dönem, çocuğun kişilik gelişiminde ve özgüveninin oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Bu noktada bebeklerini çeşitli sebeplerden dolayı emzirmemiş olan annelerin, yürekleri burkulabilir. Ama biraz önce de belirttiğim gibi, burada önemli olan, sizin sütünüzün besin değeri değil, bebeğinize sarılışlarınız, onu kucağınızda sevgiyle ve şefkatle tutmanızdır. Eğer, çeşitli sağlık sorunlarından dolayı, bebeğinizi kendi sütünüzle besleyemiyorsanız, buradaki sevgi ve güven duyumsamalarını tatmin etmek için, şunları uygulamakta fayda var

Bebeğinizin beslenme saatlerinde, alelacele biberonu vermeyin. Onu kucağınıza aldıktan sonra, birkaç dakika onu gülümsemelerinizle sevindirin.

Bebeğinizi bir robotu besler gibi beslemeyin. Onu biberonla beslerken, ona dokunun, onu okşayın, ona şarkılar mırıldayın.

Bebeğinizi biberonla beslerken, onunla konuşun, küçük masallar anlatın.
Bebeğinizi beslerken, televizyon izlemek, kitap okumak ya da arkadaşınızla sohbet etmek gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Bebeğiniz o an sadece kendisiyle ilgilenildiğini bilmeli ve o güveni hissetmelidir.
Tabi tüm bu kurallar, bebeğini emziren anneler için de geçerlidir. Ancak orada tensel bir temas olduğu için, çocuk zaten doğal olarak, sevgiyi ve güveni hisseder.

Görüyoruz ki, çocuğun kişilik gelişiminde "özgüvenle" başlayan bir yolculuk var. Bu yolculuk, doğduğu günden itibaren başlıyor.
 
Top