• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Piyazlar..

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Piyazlar..

Piyaz konusunda aklımıza ilk gelen köftenin yanında haşlanmış kuru fasulye ve dilimlenmiş soğan, maydanoz üzerine sirke, limon ve zeytinyağı katılımı ile hazırlanan soğuk bir salatadır. Fakat piyaz kelimesi Farsça’da soğan anlamına gelmektedir. Türkiye’de mutfak terimleri içinde soğanı ay şeklinde dilimleme anlamında da kullanılır.
Özellikle ülkemizde, Akdeniz’in batısından doğusuna kadar uzanan topraklarında ‘piyaz’ adını alan birçok yemek türüne rastlamak mümkündür. Farsça’dan dilimize giren ‘piyaz’ın ne zaman ve nasıl yemek türünün adı olduğuna dair bir bilgi henüz bulunmamaktadır. Bu piyaz çeşitlerinin salata kültüründe olduğu gibi uygulama alanı çok geniştir. Bakliyatlarla hazırlandığı gibi sadece zeytinle, maydanozla veya yumurtayla yapılabilir. Piyaz türlerine genelde soğan mutlaka katılır. Ancak katılmadığı tarifler de mevcuttur. Piyazın klasik sosu sirke-zeytin, yağ-limondur. Hatta eskiler sirke varken limonu kabul etmezler. Oysa ülkemizin güneyinde hazırlanan piyazlarda tahin, tarator, koruk suyu gibi katkılarla servis ediliyor.
 

Papatya

My everything.
V.I.P
Kuru fasulye piyaz halinde yani haşlanmış olarak tüketildiğinde sağlığımıza oldukça faydalı hale gelir.
1- Piyaz kuru fasulye ile yapılan bir salata çeşidi olması nedeniyle içerisinde sodyum, magnezyum, demir, potasyum gibi mineral ve bileşenler açısından zengin mineraller barındırmaktadır.
2- kuru fasulye protein kaynağı bir besin olmasından dolayı et yerine tüketilebilir.
3- Bunun yanında fasulye, bilişsel işlevin ve beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç duydukları vitamini karşılamaktadır.
4- Fasulyenin içerdiği lifler metabolizma hızının dengelenmesini sağlarlar. Yemek sonrası yürüyüş kan şekerini düşürdüğü gibi, fasulye de kan şekerini düşüren protein açısından zengindir.
5- Fasulye sindirim sistemi hareketini sağlıklı şekilde arttırır ve artıkları dışarı atmak için gerekli olan çözünmez lifler aşısından olukça zengindir.
Bu özelliği, bizim kalın bağırsakta diyet lifi fermantasyonuna yardımcı olur ve sindirim sisteminde bulunan yararlı bakterilerin sayısını arttırır.
 
Top