• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Planlı Sezaryenle doğumun dezavantajları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Planlı Sezaryenle doğumun dezavantajları

Planlı sezaryenle doğumda gebelik zamanı ve muhtemel doğum tarihinin yanlış hesaplanarak prematüre bebek doğurtma olasılığı vardır.

* Sezaryen majör bir karın içi ameliyattır ve tüm cerrahi ile ilgili ve anestezi ile ilgili riskleri taşır. Cerrahi riskler : Yara yerinde hematom, lohusalık döneminde endometrit, derin bacak damarlarında kan pıhtısı oluşumu, kanama, yara açılması, kesi yerinde hissizlik veya acı..) Bazen bebeklerde de ilk doğduklarında anesteziye bağlı inaktiflik izlenebilir.

* Hastanede kalma süreleri daha uzundur. ( En az 48 saat)

* Sezaryenle doğumda ameliyat sırasında mesane ve barsak yaralanması riski bulunur.

* Sezaryenle doğumda vajinal doğuma göre daha çok kan kaybedilir. ( Yaklaşık 1 Litre)

* Barsak fonksiyonlarınızda sezaryenle doğumdan sonra azalma , yavaşlama olabilir.

* Sezaryenle doğan bebeklerde solunum problemlerine ( TTN gibi) daha sık rastlanır.

* Özellikle birden veya ikiden fazla bebek sahibi olmayı planlayan bayanların sezaryen olma konusunda iki kez düşünmesi gerekir. Her sezaryen operasyonu, ilerideki gebelikte "Plasenta previa " denilen , plasenta dokusunun rahme yapışma anormalliği olan durumu geliştirme risk, mevcuttur. Bu anormallik gebelik ve doğumda yüksek oranda kanama riski getirir.

* Emzirme sezaryenle doğum sonrası daha güçtür: Anne ameliyata bağlı rahatsızdır, bebeğini geç görmüş ve ilk kontakt geç kurulmuştur.

* Sezaryenle doğum vajinal doğuma göre daha pahalıdır.
 
Top