• Merhaba Ziyaretçi
    Yarışma konusu belirlemek için açılan ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Proaaa Bacağıyla Engel Tanımıyor

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Motosiklet kazasında 3.5 yıl önce bir ayağını kaybeden dağcılık tutkunu makine mühendisi proaaaiyle engel tanımıyor.Motosiklet kazasında 3.5 yıl önce bir ayağını kaybeden dağcılık tutkunu makine mühendisi proaaaiyle engel tanımıyor. Proaaaiyle daha önce Aladağlar'a tırmanan genç bir hayalini daha gerçekleştirerek sukayağı yaptı.

ADANALI makine mühendisi Mustafa Kemal Çelikkol (27) 2007'de geçirdiği motosiklet kazasında bir ayağını kaybetti ve yüzde 57 bedensel engelli oldu. Hastanedeki 107 günün ve zorlu geçen 5 ameliyatın sonunda proaaaiyle yeniden yürümeyi öğrendi. Kendi cümleleriyle hayattaki tek engeli bir engelin varlığını düşünmekti. O da engelleri kaldırdı. Çelikkol'un hayatı 19 Mart 2007 sabahında değişti. Çalıştığı fabrikaya gitmek için motosikletine sadece kask ve korumalı ceketle bindi. Adana'nın içinden geçen otoyola girdikten sonra CıBıR adını taktığı Honda CBR 1000 RR marka motosikletine gaz verdi. Birkaç yüz metre sonra şerit değiştirirken bir otomobil gördü. O andan sonra tek hatırladığı yerde acı içinde yatarken bir polis memurunun ehliyetini istemesi oldu. Çelikkol'un otomobilin sağ yanından hızla çarptığı motosikleti parçalandı asfaltta sürüklendiği için sağ bacağı koptu. Kaldırıldığı hastanede ameliyata alındı ancak bacağı yerine dikilemedi.
Alkışlarla karşılama
Hastaneden proaaa bacağıyla taburcu olduktan sonra önce yürümeyi yeniden öğrendi ve işinin başına döndü. Kendisine ailesine ve sevdiklerine söz verdiği gibi yılmadı hayatına kaldığı yerden devam etti. Çelikkol proaaaine iyice alıştıktan sonra Toroslar'da zaman zaman 12 kilometrelik yürüyüşler yaptı. Ancak gözü Emler Zirvesi'ne tırmanmaktaydı. Doktorların da aralarında bulunduğu bir dağcı grubuyla 24 Ekim sabahı yola çıktı. Saat 13.30'da yardım almadan Aladağlar'ın 3 bin 723 metrelik Emler Zirvesi'ne ulaştı. Bir hayali daha vardı. Kazadan önce çok istemesine rağmen sukayağı yapamamıştı. İşyerinden arkadaşlarıyla geçtiğimiz hafta tatil için Alaçatı'ya gitti. Bir süre sukayağı yapanları izledi. Denemeye karar verdi. Su için üretilmiş proaaaiyle iskeleye yürüdü. Günlük proaaaini su için olan proaaaiyle değiştirdi ve kayakları bağladı. Tekne hızlandığında su üzerinde süzüldü. Sahildeki herkes ona bakıyordu. İskeleye döndüğünde hiç tanımadığı insanlar tarafından kahraman gibi alkışlandı.

Kalpten inandım

Yapabileceğine kalpten inandığını söyleyen Mustafa Kemal Çelikkol “Suda süzülürken gözlerim yaşardı. Kendi kendimin kahramanıydım artık. İskeleye döndüğümde alkışlar arasında doğru yolda olduğumu anladım” dedi.
 
Top