• Merhaba Ziyaretçi
    Yarışma konusu belirlemek için açılan ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Regl hakkında bilmeniz gereken 6 ilginç şey

dderya

kOkOşŞ
AdminE


1. Günde, 15-49 yaş arası 800 milyondan fazla kadın regl oluyor.
Ancak yine de bu konu tabu olarak görülmeye devam ediyor. Sonuç olarak regl hakkında okulda öğrenmiş olmamız gereken ama asla karşılaşmadığımız birçok detay var.

2. Regl, bağırsak düzeninizi değiştirir
Adet öncesinde, artan progesteron seviyesi, vücuda embriyo implantasyonuna ve rahim kasılmalarının durmalarına hazırlanması için yardımcı olur. Progesteron, bağırsaklardaki kas aktivitesini yavaşlatır. Bu noktada bazı kadınlar, progesteron artışının yarattığı kabızlık için ilaç kullanımına başvururlar. Ancak birkaç gün sonra, vücudunuz doğal ritmine geri döndüğünde, her şey değişir. Regl başlamak üzereyken progesteron seviyesi düşmeye başlayarak rahim duvarının dökülmesine sebep olur. Bu süreçte, bağırsaklar, normalden biraz daha gevşek olabilir.

3. İngiltere’de sağlık ürünlerinin bir kısmı ‘lüks’ madde kapsamına girdiğini ve vergilendirildiğini biliyor muydunuz?
İngiltere’de, 1973 yılında katma değer vergisi uygulamaya konduğunda, hükümet ped, tampon gibi sağlık ürünlerini ‘ikinci derece’ maddeler olarak kabul etti ve yüzde 17,5 oranında vergi alımına başladı. 2001 yılında yüzde %5’e düşürüldü; ancak tüketiciler, bu ürünlerin elzem oldukları ve dolayısıyla katma değer vergisi kapsamı dışında tutulmaları gerektiği konusunda ısrarcı oldular.

4. Regl sancılarının fizyolojik bir açıklaması vardır
Regl sancıları, rahimdeki kas duvarının, rahme en üst tabakasının çıkarılabilmesi için yardım etmek amacıyla kasılması yüzünden görülür. Prostaglandin adındaki hormon benzeri kimyasallar, rahim kas kasılmalarını tetikler; ancak rahmin şiddetli bir şekilde kasılmasına neden olarak rahme giden kan takviyesinin azalmasına ve dolayısıyla ağrıya ve tahrişe sebep olabilir. Bazı kadınlarda, regl sancılarının diğerlerinden çok daha güçlü olması, prostaglandis birikimine bağlanmaktadır.

5. Endometriyozis hastalığı, regl sancısından çok daha fazlasıdır
Endometriyozis, rahmi çevreleyen endometriyal dokunun rahmin dışında da, genelde yumurtalıklarda ve pelvis duvarında büyüdüğü bir hastalıktır. Yer değiştirmiş olan endometriyal doku her regl döngüsünde, tıpkı rahim içerisindeki doku gibi kalınlaşır, parçalanır ve kanamaya başlar; ancak vücuttan çıkış yolu olmadığı için genelde ağrı ve bazen kısırlık ile sonuçlanır.

İnsanlar, endometriyozisten farklı şekillerde etkilenebilirler. Bazı kadınlar herhangi bir semptom göstermezler. Yalnızca kısır olduklarının farkına vardıklarında teşhis konulabilir.

6. Regl dönemindeki kaybedilen kan miktarı düşündüğünüz kadar çok değil
Ortalama bir kan kaybı miktarı belirtmek güç; ancak rakam, genelde 3 ila 5 gün için yaklaşık 30-40 ml olarak söyleniyor. Ortalama bir kadın pedi ya da tampon, yaklaşık 5 ml kan emebiliyor. Fakat kan miktarı, aşırı derecede değişkenlik gösterebiliyor ve bazı kadınlarda kan miktarı daha yüksek seviyelere çıkabiliyor. Ağır bir regl dönemi, 80 ml kan kaybı ile tanımlanıyor.
 

AybüKe

Korkunun da Ecele Yok ki Faydası!!!
V.I.P
İngiltere’de sağlık ürünlerinin bir kısmı ‘lüks’ madde kapsamına girmesi gerçekten çok çok ilginçmiş
 
Top