• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Ruşeym Nedir? Faydaları Nelerdir?

AybüKe

Korkunun da Ecele Yok ki Faydası!!!
V.I.P
Ruşeym Nedir? Faydaları Nelerdir?Buğdayda Gizlenmiş Şifa Tohumu: Ruşeym
Söz konusu sağlığınız ise, nerede hangi gıda şifalı çok iyi bilirsiniz değil mi?
Aktar aktar dolaşıp, diyetisyenlerden destek alıp en doğru zamanda, en sağlıklı yiyeceği yemek hepinizin hakkıdır şüphesiz. Süt ürünleri, baklagiller, sebze ve meyveler özenle seçildikten sonra masanıza konuk olur, sağlıklı yaşamanız için.
“Ekmeği azalt, bol su iç.” gibi klasik kalıplardan sıkılanlar ve farklı gıdaları sevenler için, bu yazımızda buğdayın en derininde saklanmış, tam bir vitamin ve mineral deposu olan rüşeymiele aldık. Biz yazımızda ele alalım, siz de yazımızı okuduktan sonra rüşeymi mutfağınıza alın ve faydalarından yararlanmak için geç kalmayın.
Sağlıklı olmak, hayat kavgasında başarılı olmanın birinci şartıdır, diye ekler Ahmet Mithat Efendi. Hormonlu mutfaklardan uzak durmak için de bu kavgada başarılı olmanızın çaresi sağlıklı gıdaları tüketmektir. Haydi! Rüşeym hakkında bilinmeyenleri öğrenmek için en doğru yerdesiniz.

Ruşeym Nedir?
Adı ve telaffuzu ilk duyumda farklı gelse de, tanımak için çok geç kaldığımız bir tahıl kaynağıdır. Her işin özü sağlık deriz ya, işte buğdayın da ruşeym özü olarak karşımıza çıkmaktadır.
Rüşeym, buğday tohumunun üremesinde ve çimlenmesinde büyük rolü olan kısımdır. Yaniruşeym buğdayı canlandıran, buğdaya hayat veren merkezi noktadır. Ülkemizin dışında yoğun olarak ilgi gören rüşeym tahılı, son zamanlarda ülkemizde de dikkat çektiğinden dolayı üretici firmalar tarafından marketlerde satışı yapılmaktadır.
Ruşeym protein oranı bakımından yüksek olduğu gibi, içerdiği vitamin, mineral bakımından da oldukça zengindir. Bir paket rüşeymi her yemeğe ekleyecek şekilde de tarifler geliştirilmiştir.

Ruşeym Besin Değerleri Nelerdir? Gluten İçerir Mi?
Rüşeym, sevilen diğer tahıllar gibi besin değeri yüksek bir besindir. Folik asit, E, A, B1, B6 vitamini kaynağıdır. Vücudun ihtiyacı olan tüm besin değerlerine sahiptir. Demir eksikliği yaşayanlar için de tercih edilmesi gereken bir kaynaktır.
Çünkü demir, çinko, krom, omega-3, ve lif bakımından oldukça güçlüdür. İlaç takviyesi almak yerine günde 2 kaşık rüşeym ile düşük olan kan değerlerinizi dengeleyebilirsiniz. Bitkisel kaynaklı olduğundan kolesterol içermemesi ise içinizi rahatlatan bir detay olarak hafızalarda kalabilir.
Unutmayın, yaklaşık 2 yemek kaşığı rüşeymde1,5 gram doymamış yağ, 9 gram karbonhidrat, 4 gram protein, 2 gram lif (posa), 2 gram şeker vardır ve yaklaşık 60-70 kcal enerji verir.Yemeklerinize eklediğinizde bu değerler aklınızda bulunsun.
Buğday ürünleri, belirli bir miktarda gluten içerir. Rüşeym de buğday kaynaklı bir ürün olduğundan gluten içermektedir. Gluten tüketimi, sindirim sisteminizde bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebepten ötürü glütensiz gıdalar tüketmenizi tavsiye ederiz. Glutensiz gıdalar tükettiğiniz takdirde daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

Ruşeym Faydaları Nelerdir?
 • Bol miktarda protein içerir. Bu sayede vücut sağlığınızı korur ve spor takviyesiyle vücudunuzun daha iyi şekillenmesine destek olur.
 • İçerdiği lif sayesinde tokluk hissi verir ve geç acıkmanızı sağlar.
 • Diyet ürünleri ve unlu gıdalarda, lifli yapısından dolayı doyurucu özelliği artırır.
 • Dokuların hasar görmesini engeller ve bu faydasından dolayı sporcuların tükettiği bir gıdadır.
 • Kas oluşumunu hızlandırır ve bağışıklığı güçlendirir.
 • Yaşlanmayı geciktiren bir özelliği de vardır.
 • Düzenli kullanımda, yağ yakımını hızlandırıcı etkisini görebilirsiniz.
 • Yüksek miktarda magnezyum içerdiğinden dolayı kan şekerinizi düzenler.
 • Araştırmalar sonunda güçlü bir antioksidan olduğu ispatlanmıştır. Toksinlerden arınmak için yemeklerinizde rüşeym kullanmanız iyi sonuçlar verecektir.
 • Böylece ruşeym kabızlık sorunlarına da iyi gelen bir tahıldır.
 • E vitaminini barındırması sayesinde her iki cinsiyet için doğurganlığa da etkisi vardır.
Ruşeym Yağının Faydaları Nelerdir?
Rüşeym, tahıl olarak faydalı olduğu kadar yağ olarak kullanıldığı durumda da oldukça etkili bir buğday ürünüdür. Yağ olarak faydalarını listelediğimizde:
 • Cildi nemlendirici özelliği sayesinde, kozmetik alanında kremlerde kullanılır. Çeşitli maskelerin de satıldığı kozmetik mağazalarında ruşeym maskesibulduğunuzda alın ve cilde olan faydasını siz de keşfedin.
 • Salata ve yemeklere ruşeym yağıeklendiğinde doyurucu özelliği ile kendini gösterir.
 • Ara öğünlerinizde yoğurt ve yulaf ezmesiyle beraber kullanırsanız yağ yakıcı özelliğini görebilirsiniz.
 • Cildin yaşlanmasına sebep olan etmenlerle savaşır ve cildinizin daha genç kalmasına yardımcı olur.
 • Kalp ve damar sağlığınızı korumak için yemeklerde ruşeym tozu kullandığınız gibi yağını da kullanırsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
 • Saç sağlığında faydasını, bakım yağlarında gösterir. Saçlara yumuşaklık kazandırırken, kolay taranmasına da yardım eder.
Ruşeym Diyeti: Ruşeym Zayıflatır Mı?
Hiçbir yiyecek sizi anında ve tek başına zayıflatmaz. Zayıflamanıza yardımcı olan besinleri tükettiğiniz durumda metabolizmanız eskisine göre daha hızlı çalışacağından kilo verme maceranız başlar.
Rüşeym de lifli yapısı sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu lifi alır ve bağırsak sisteminizi çalıştırıp kilo vermenize destek olur. Tabi tüketim miktarında çok aşırı kaçmadıkça faydasını görebilirsiniz. Diyetlerdeki protein kaynağı tam buğdaydan geldiği için vücudun ihtiyaç duyduğu kadar protein almanız, size sağlıklı sonuçlar verecektir. Fazla tüketildiği takdirde sindirimi zor olacağı için kilo olarak vücudunuzda kalabilme ihtimalini de unutmamak gerekir.
Yıllar öncesinden beri devam eden sporcu beslenmesine rüşeym yağının etkisini de unutmamak gerekir. Sporcular yağ yakımını hızlandırdığı ve kas oluşumunu desteklediği için yemeklerinde rüşeym yağı kullanmışlardır. Siz de sağlıklı kilo vermek istediğinizde, yiyeceklerinize rüşeym ekleyebilir ve faydalarını görebilirsiniz. Kullandığınız takdirde ruşeym kilo aldırır mı diye bir endişeniz kalmayacaktır. Aksine vücudunuza iyi geldiğini göreceksiniz.

Ruşeym Kullanımı: Ruşeym Nasıl Yenir?
Protein ve lif kaynağı açısından güçlü olan rüşeymi yemeklerinizde, çeşitli salatalarınızda, çorbalarınızda, ara öğünlerinizde ve köfte harcınızda kullanarak faydalarını alabilirsiniz. Sıvı gıdalarınıza ise ruşeym yağı ekleyerek mutfağınızda yer açabilirsiniz.

Aman Dikkat: Ruşeym Zararları Nelerdir?
En sağlıklı gıdaları bile vücudunuzun ihtiyacından fazla tükettiğinizde; sizin için tehlike arz edebilir. Bir yiyecek faydalı diye kilolarca veya tabaklarca tüketmenin hiçbir ülkede faydası görülmemiştir.
Rüşeymin zararı çok görülmemiştir. Uzmanlar sadece çölyak hastalarının kullanmasını onaylamaz. Bunun sebebi ise çölyak hastalarının bağırsaklarının oldukça hassas olmasıdır.
Evde, Dolapta Ruşeym Nasıl Saklanır?
Rüşeym, paketi açıldıktan sonra serin ve kuru bir ortamda saklandığında daha uzun ömürlü olacaktır. Eğer kavanoz içinde muhafaza etmek isterseniz; kullanımdan sonra kapağının kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Hava aldığı takdirde, nemlenme ve bozulma meydana gelecektir.

Ruşeym Nerede Satılır? Ne Kadardır?
Gün geçtikçe araştıran bir toplum olmanın avantajını bizden çok üretici firmalar yaşıyor herhalde. Nerede gizemli ve faydalı bir ürün duyulursa; üretici firmalar hemen satışa sunup bizlere ulaştırıyor.
Önceden sadece aktarlarda bulabileceğimiz rüşeym artık paket halinde marketlerde de bulunan bir tahıl olmuştur. Yaklaşık 1 kg rüşeym paketi, 15 TL’den başlayan fiyatlarla çeşitli marketlerde yerini almıştır.
Sağlıklı ve Pratik Ruşeymli Tarifler
Rüşeym ve ruşeym yağı hakkında gerekli bilgileri de mutfak kültürümüze ekledikten sonra sizde de rüşeymli tarifler deneme isteği olmadı mı? Bu kadar faydalı bir tahılı gelin çeşitli tariflerde kullanarak; masamızı renklendirelim ve sağlıklı servisler sunalım. Bebeklerden yetişkinlere kadar verebileceğiniz rüşeym, bakalım hangi tariflere şifa katmış?
1) Hastalıkta Sağlıkta Tavuk Suyuna Ruşeym Çorbası
Faydalarını listelediğimiz ruşeym bebek menülerinde de kendini gösteriyor. Tavuk suyuna çorbayı bir de böyle deneyin deriz. Tavuk Suyuna Ruşeym (Un) Çorbası
Tarif: Tavuk Suyuna Ruşeym (Un) Çorbası
2) Ruşeymli Bebek Kahvaltısı
Bebeklerinizin sağlıklı gelişmesini desteklemek isterseniz; gıdalara ruşeym ekleyin deriz. Sağlıklı bir tarif sizlerle. Ruşeymli Bebek Kahvaltısı (+8 Ay)
Tarif: Ruşeymli Bebek Kahvaltısı (+8 Ay)
3) Çay Keyiflerinize Yeni Bir Lezzet: Ruşeymli Kek
Keke farklı dokunuşlar katmak isteyenlere rüşeymli kek tarifi sizlerle. Unutmadan, ruşeym alerjisi olanlar lütfen tüketimde dikkatli olsunlar. Ruşeymli Kek (+12 Ay)
Tarif: Ruşeymli Kek (+12 Ay)
4) Diyetlerin Yol Arkadaşı: Tam Buğday Unlu Ruşeym Krep
Çocuklarınıza ruşeym faydaları ile nefis kahvaltılar hazırlamak istediğinizde, tarifimiz başucunuzda olsun. Tam Buğday Unlu Ruşeymli Krep (+7 Ay)
Tarif: Tam Buğday Unlu Ruşeymli Krep (+7 Ay)
5) Kahvaltı Lezzeti: Ruşeymli Pankek
İşte minik gurmeler için leziz ve faydalı bir tarif daha sizlerle. Pişirmesi annelerden, yemesi minik gurmelerden. Afiyetle. Ruşeymli Pankek (+8 Ay)
Tarif: Ruşeymli Pankek (+8 Ay)
6) Pekmezli Ruşeymli Bebek Keki
Her ne kadar tarifin adı bebek keki de olsa, tahmin ediyoruz ki anneler çayın yanında keki afiyetle yedi bile. Pekmezli Ruşeymli Bebek Keki
Tarif: Pekmezli Ruşeymli Bebek Keki
7) Evde Sağlıklı Ruşeymli Ekmek
Paketlenmiş gıdalara karşı her zaman dik durup kendi mutfağında, sağlıklı yiyecekler hazırlayan mutfak dostlarına leziz ve faydalı bir ruşeymli ekmek tarifi: Ruşeymli Ekmek
Tarif: Ruşeymli Ekmek
8) Minik Damaklara: Ruşeymli Muhallebi
Bebeklerinize 1 yaştan sonra yedirebileceğiniz nefis ve sağlıklı bir tatlı için bu tarifi denemenizi öneriyoruz. Bebekler artık daha mutlu. Ruşeymli Muhallebi (1 Yaş ve Üzeri)
Tarif: Ruşeymli Muhallebi (1 Yaş ve Üzeri)
9) İrmikli Ruşeymli Bebek Köftesi
Ruşeymli irmik karışımdan oluşan leziz köfte harcını bebekleriniz çok sevecek. İrmikli Ruşeymli Bebek Köftesi (+8 Ay)
Tarif: İrmikli Ruşeymli Bebek Köftesi (+8 Ay)
10) Kurabiye İçin Engel Yok: Ruşeymli Buğday Kurabiyesi
Sağlığına her daim dikkat edenler ve spor hayatına devam edenler için ufak bir tatlı kaçamağı tarifi gelsin mi? Evet, tarifimiz sizlerle. Ruşeymli Buğday Kurabiyesi
Tarif: Ruşeymli Buğday Kurabiyesi
11) Ruşeymli Haşhaşlı Ekmek
Sabahları size eşlik edecek; sağlıklı ve lif deposu ruşeymli ekmek için kahvaltınızda yer açın. Ekmekler artık daha sağlıklı! Ruşeymli Haşhaşlı Ekmek
Tarif: Ruşeymli Haşhaşlı Ekmek
12) Ruşeymli Bebek Omleti
Yumurtaya alerjisi olmayan bebekler için pratik ve sağlık deposu olan bir omlet tarifi sizlerle. Ruşeymli Bebek Omleti (+8 Ay)
Tarif: Ruşeymli Bebek Omleti (+8 Ay)
Ruşeym ve rüşeym kullanımları yaygın olduğu için kelimenin iki hali de yazımızda yer almaktadır.
 

Top