• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Sahte Güneş Gözlüğüne DİKKAT!

TeBeSSüm

Pamuk Prenses 🌸
Süper Moderatör
Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından olan güneş gözlüklerinde sahte ürünler tehlike saçıyor. Kontrolsüz bir şekilde ucuza satılan gözlükler, gözleri güneşten korumadığı gibi bir süre sonra gözde kalıcı hasarlara da neden olabilir. Sahte güneş gözlüklerinin göze ciddi zararlar verir. Gözün güneşten korunması için kaliteli güneş gözlüğü kullanılması gerekir.
Op. Dr. Tuncay Sezgin
Yaz aylarının yaklaşmasıyla güneş gözlüğü kullanımı da artmaya başladı. Ancak daha çok ucuz olduğu için bilinçsizce tercih edilen sahte güneş gözlükleri, göz sağlığı açısından birçok sıkıntıyı da beraberinde getirir. Yaz aylarında kuvvetlenen güneş ışınlarından gözün korunması gerekir.
Güneş gözlüğü konusunda vatandaşlar çok seçici davranmalıdır. Özellikle dışarıda çalışan kişiler, güneş gözlüğü konusunda daha da dikkatli olmalıdır. Güneşten gelen zararlı ışınların, gözün arkasında yer alan ve görme fonksiyonunu sağlayan tabaka üzerinde zararlı etkileri var. Bu etkiden korunabilmek için kaliteli güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Göz sağlığı açısından bu çok önemlidir.

Sahte güneş gözlükleri göze ciddi zararlar verir. Bu gözlükler baş ağrısı gibi rahatsızlıkları da tetikler. Sahte güneş gözlüklerinin gözün görme performansına da zarar verir. Sahte güneş gözlüklerinin geneli, ultraviyole ışınlarını tam olarak süzmez. Normalde sağlıklı olan, yüzde yüz olarak ultraviyolenin süzülmesidir. Çünkü gözdeki hücrelere en çok zarar veren unsurlardan biri de ultraviyole ışınıdır. Ancak sahte güneş gözlükleri bunu tam olarak filtre etmez.


Gözlük yüze tam olarak oturmalı
Gözün güneşten korunması için kaliteli güneş gözlüğü kullanımı şarttır. Özellikle gözlük camının gözlerde tam koruma sağlayabilmesi adına üstten, yandan ve karşıdan yansıyan ışınlardan tamamıyla koruyacak şekilde dizayn edilmesi gerekir. Yüze tam olarak oturmayan gözlüklerin yan kısımlardan zararlı güneş ışınlarını sızar. Kısacası kalitesiz cam, ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın girmesine neden olur. Bu da maalesef gözde kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu durumda hiç gözlük takmamak aslında daha iyidir. Özellikle numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalıdır.
 

Top