• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Seni Duyamıyorum Ama Derdini Anlıyorum

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
[h=2][/h]

Seni duyamıyorum ama derdini anlıyorum
Birinci derecede yakınlarıyla 'bir şekilde' anlaşabilen işitme ve konuşma engelliler, hastane ya da karakol gibi kamu kurumlarına gittiklerinde ne yapacaklarını şaşırıyor.

Ne görevliler onları anlıyor ne de onlar söylenenleri... Yanlarında yakınları yoksa çaresiz evlerine dönüyorlar. Ancak sıkıntıları artık bitiyor. Memurlar valiliklerin teşvikiyle kursa gidip işaret dilini öğreniyor. Rize'de başlatılıp ülke geneline yaygınlaştırılan kurslardan engelliler kadar memurlar da memnun. Sağlık görevlisi Sabri Güler, "Artık onlarla ayrı dünyaların insanları gibi değiliz." diyor.
Sokakta karşılaştığınız sağır ve dilsiz birinin derdini anlatmak için ne kadar zorlandığına hiç şahit oldunuz mu? Ya da ağrıları bulunduğu için hastaneye giden engellinin memurla yaşadığı iletişim sıkıntısına? Türkiye'de sayıları tam belli olmasa da binlerce işitme ve konuşma engelli insan yaşıyor. Birinci derecede yakınlarıyla 'bir şekilde' anlaşan bu insanlar kamu kurumları ve hastanelere gittiklerinde ne yapacaklarını şaşırıyor. Ne görevliler onları anlıyor ne de onlar memurların söylediklerini işitebiliyor. Kamu kurumlarında çalışan memurların valiliklerin teşvikiyle gittiği kurslarda işaret dilini öğrenmesi engelliler için umut oldu. Konuşma engelli Hüseyin Gürbüz, yıllardır hastanelerde, karakollarda, müftülüklerde kendilerini anlayacak çalışanını bulunmaması sebebiyle çoğu zaman sıkıntılarını çözemeden geri döndüklerini ifade ediyor.

Kamu çalışanlarının işaret dili öğrenmesinden sonra hayatlarının kolaylaştığını belirten Gürbüz, "Daha önce yanımızda mutlaka birini götürüyorduk. Artık bu kurumlara tek başımıza gidip işimizi halledebiliyoruz. Bütün kurumlarda bu işaret dilinin öğrenilmesi ile tamamen bizim de sorunumuz ortadan kalkacak." diyor. İşitme engelli Metin Çakırtaş da işaret dilini bilen memurların bulunmasından duyduğu sevinci, "Gittiğimiz yerlerde bizim yüzümüze bakmaktansa iletişim kurulup derdimizin görülmesini istiyoruz." cümlesiyle anlatıyor. Hastanede sağlık personeli olarak çalışan Sabri Güler, işaret dili kursunda aldıkları eğitim sayesinde sağır ve dilsiz hastalarla iletişim kurabildiğini söylüyor. Güler, "Artık onlarla ayrı dünyaların insanları gibi durmuyor ve öğrendiğimiz kadarıyla iletişim kurabiliyoruz." diye konuşuyor.
Rize'de başladı, Türkiye'ye yayıldı
Rize Halk Eğitim Müdürlüğü ve Rize İşitme Engelliler Derneği ortaklığıyla başlatılan kurslar, yurt genelinde yaygınlaştırıldı. Rize İşitme Engelliler Derneği Başkanı Rafet Şentürk, kamu kurumlarında işaret dili bilen çalışan olmadığı için çok zorlandıklarını söylüyor. Kayseri İşitme Engelliler Derneği Başkanı Fatma Oytun da, kurslar sayesinde işitme engellilerin resmi dairelerdeki sıkıntılarının en aza ineceğini kaydediyor. Memurlara kurs veren işaret dili eğitmeni Demet Gürbüz, eğitim sayesinde engelli vatandaşların kurumlarda yaşadığı iletişim sıkıntısını ortadan kaldıracaklarını dile getiriyor. Gürbüz, şu anda sağlık ve emniyet müdürlüklerinde görevli personelin katıldığı iki grup halinde 25'er kişilik kursiyerlere eğitim verdiğini kaydediyor.
 
Top