• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

Sezaryen doğumlarının artmasının sebebi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Sezaryen doğumlarının artmasının sebebi

Sezaryen doğumları tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de artıyor...

Sezaryen ile doğum son zamanlarda acısız olduğundan dolayı tercih sebebi haline geldi. Fakat narkoz ile yapılan cerrahi müdahale anne ve bebek sağlığı açısından kalıcı olumsuz etkiler bırakabilmekte.

Bu sebeplerden dolayı uzmanlar bu doğum şeklini tavsiye etmemekle birlikte anneleri tercih etmemeleri konusunda uyarıyor.

Araştırmalar sonucu sezaryeni tercih eden kadın profili daha çok eğitim seviyesi yüksek kişilerde ortaya çıkıyor. Devlet hastanelerinden daha çok özel hastanelerde daha fazla uygulandığı da araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar arasında.

Sezaryen, her şeyden önce cerrahi bir girişim olduğu için bu tür ameliyatlarda karşılaşılan tüm riskleri taşıyor. Örneğin ameliyat sonrası enfeksiyonlar yönünden önemli olumsuzluklar yaşanabiliyor.

Çeşitli çalışmalarda sezaryen ile doğum yapan kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının doğumu bu yolla olmayan kadınlara göre üç kat daha fazla görüldüğü belirtiliyor. Diğer yandan rahim içi enfeksiyonlar da oldukça sık görülebiliyor.
Sezaryen ile olan doğumlarda bebekler için de riskler vardır. Anesteziye bağlı olarak bebeklerde solunum durması gelişme riski yüksektir.

Sezaryenle doğurtulan bebeklerde, acil sezaryen olguları ve vaginal doğum olgularına göre daha sık oranda geçici nefes darlığı, solunum durması, beynin havasız kalması durumları daha sık görülmektedir.
 
Top