• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Shareware, Freeware, Demo ne anlama geliyor?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
SHAREWARE PROGRAMLAR

Bazı programları doğrudan satın almak yerine belli bir süre deneyebilir ve daha sonra beğenirseniz salın alabilirsiniz. Bu yazılımlara genel olarak shareware denir. Ücretsiz olarak temin edilen shareware yazılımlar önemli bazı sınırlamaları da beraberlerinde getirirler. Bu tip programları sadece belli bir deneme süresi için kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Örneğin bir shareware program, kullanıcılara 30 günlük deneme süresi sunabilir. Aynı şekilde, yapabileceğiniz toplam işlem sayısı da belli bir rakam ile sınırlandırılmış olabilir. Birçok shareware program, deneme süresi sona erdiğinde ya da işlem limiti dolduğunda kullanılamaz hale gelir.

Eğer deneme süresi sonunda programın işinize yarayacağına karar verirseniz, ücretini ödeyerek salın almanız gerekir. Bu şekilde ücret ödeyerek sahip olacağınız programı süre sınırlaması olmadan kullanabilir, takıldığınız noktalarda yardımcı dokümanlar sayesinde sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ayrıca tam sürüm yazılımlarda internet üzerinden teknik destek alma şansınız da olur.

FREEWARE PROGRAMLAR

Bir yazılımı temin etmenin tek yolu satın almak değildir. Freeware programlar size ücretsiz bir şekilde yardımcı olabilirler. Bu programlarda üretici firma ya da kişiler telif ücretlerinden vazgeçmişlerdir. Freeware programlara genellikle internet üzerinden erişilebilir.

Freeware programlarda herhangi bir aldatmaca ya da sınırlama yoktur; hiçbir ücret ödemeden tam sürüme sahip olabilirsiniz. Bilmeniz gereken tek nokta, freeware programları ücretsiz bir şekilde kullanmanıza izin veren büyük firmaların aynı zamanda ücretini ödeyerek satın almanız gereken yazılımlar da ürettiği olmalıdır. Eğer freeware programları indirmek için üretici şirketlerin web sitelerini ziyaret ederseniz, ücretli olan diğer programlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

DEMOLAR

Bazı yazılım üreticileri programların deneme amaçlı özel sürümlerini piyasaya sürerler ve ücretsiz olarak dağıtırlar. Bu sürümlere demo denir. Demolarda genellikle önemli işlevlerden bazıları kullanılamaz. Örneğin böyle bir program ile yaptığınız çalışmayı sabit diske kopyalamanız mümkün olmayabilir. Amaç, potansiyel müşterilere program hakkında fikir vermektir. İlk bakışta bu çaba üretici firma için para ya da zaman kaybı olarak görünse de, aslında önemli bir reklam fırsatı sunar.

Demo kavramına bilgisayar oyunlarında da sık sık rastlayacaksınız. Bir bilgisayar oyununun neye benzediğini görmek ve oyunu tanımak için demolardan yardım alabilirsiniz. Demo sınırlı bir sürüm olduğu için sadece bir ya da iki bölüm oynamanıza izin verir; ama oyun hakkında genel bir fikrinizin oluşmasını da sağlayacaktır. Eğer sizde oluşan fikir olumluysa, büyük ihtimalle oyunu satın alırsınız. İşte.. Gördünüz mü? Demo sayesinde oyunun reklamı yapıldı ve sonuçta satış işlemi gerçekleşti...

ÖZET

SHAREWARE ÜCRETSİZ DEĞİLDİR

Shareware programların genellikle belli bir kullanım süresi bulunur. Bu süreden sonra ödeme yapılması gerekir. Programın kendisi o tarihte sizi uyarır. Ödemeyi yaptıktan sonra süresiz kullanabileceğiniz tam sürümü elde edebilirsiniz.

FREEWARE ÜCRETSİZ DEMEKTİR

İngilizcede free, ücretsiz anlamına gelir. Bu kelimenin de ifade ettiği gibi freeware yazılımlar tamamen ücretsizdir ve kullanımlarında herhangi bir sınırlama yoktur.
 
Top