• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Site yasaklamak zorlaşıyor.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Türkiye'den büyük adım... Artık YouTube veya diğer siteleri yasaklamak o kadar da kolay olmayacak!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Sanal Suçlar Sözleşmesi'ni imzalıyor. Bu sözleşmenin ardından YouTube'u yasaklamak 'kesin' ve 'uluslar arası alanda belirlenmiş' yasalara bağlı olacak.

Türkiye'de hala internet konusunda bir yasa yok. Ancak buna rağmen, hükümet sanal alem konusunda çok önemli bir adım atmış oluyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Strasbourg'da Avrupa Konseyi çerçevesinde hazırlanan Sanal Suçlar Sözleşmesi'ni kabul etti.

Bu sözleşme çok önemli. Bu öneme ilişkin bir örnek vermek gerekirse; YouTube'dan bahsedilebilir. Türk mahkemeleri bugüne kadar çeşitli nedenlerle Youtube'u yasakladılar. Ancak bu sözleşmenin imzası ve TBMM'de onayının ardından, artık Youtube ve benzeri siteleri yasaklamak "kesin" ve "uluslar arası alanda belirlenmiş" yasalara bağlı olacak.

Kısacası, yasaklar zorlaşacak. Çünkü uluslar arası sözleşmeler, Türkiye'deki mevcut yasaların üstünde. Üstelik, bundan sonra Türkiye'de internet konusunda hazırlanacak tüm yasalar, bu yasayla uyum içinde olmak durumunda.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bangladeş : Mart 2009'da Bangladeş başbakanı ve ordu yetkililerinin olağan toplantısında komutanlar hükümet çalışmalarını azarlamayı andıracak şekilde sert bir şekilde eleştirdi. Bu görüntülerin Youtube'a sızması sonucunda da fatura Youtube'a kesildi.

Brezilya : Brezilyalı model ve MTV VJ'i Daniela Cicarelli ile erkek arkadaşının İspanya sahillerindeki "sevgili dolu görüntüleri" bir paparazzi tarafından görüntülendi ve görüntüler Youtube'da yayınlandı. Cicarelli Youtube'a açtığı davayı kazanınca, 2007 Haziranında Youtube görüntüleri kaldırmaya mahkum edildi ve görüntüler kalkana kadar erişim yasaklandı. Bir kişinin şikayeti ile tüm ülkenin yasak koyması nedeniyle kamu oyunda geniş tepki alan yasak kısa sürede kaldırıldı.

Endonezya : 1 Nisan 2008'de Endonezyalı iletişim bakanı Muhammed Nuh, Youtube'dan Hollandalı sağ görüşlü politikacı Geert Wilders tarafından yapılan Fitna isimli filmin kaldırılmasını talep etti. Endonazya hükümeti kaldırılma için 2 gün verdi. Kaldırılmayınca Youtube, Myspace, Rapidshare ve Fitna'nın resmi sitesi başta olmak üzere filmle ilgili tüm sitelere erişim yasakladı.

İran : İranlı pembe dizi oyuncusunun seks görüntülerinin yayınlanması üzerine Youtube ve diğer bazı siteler "ahlak" açısından uygun olmadığı gerekçesi ile yasaklandı. Ancak ilginç bir uygulama olarak sadece www.youtube.com yasaklı durumda. ca.youtube.com gibi diğer YouTube siteleri erişim yasak değil.

Fas : Mayıs 2005'te devletin elinde bulunan Maroc Telecom Youtube'a erişimi yasakladı. Ancak diğer internet sağlayıcıları Wana ve Meditel üzerinden ulaşım ise serbest kaldı. Yasak nedeni resmi olarak açıklanmasa da Batı Sahra'da bağımsız bir hareket olan Polisero'ya ait videolar ve Kral 6. Muhammed'i eleştiren görüntülerden dolayı olduğu söyleniyor. Yasak 10 gün sürdü ve teknik bir arıza olduğu açıklandı.

Pakistan : Pakistan Telekomünikasyon yetkilileri 24 Şubat 2007 de "İslam karşıtı videolar" yayınlandığı gerekçesi ile Youtube'u yasakladı. Aynı zamanda nedenin Fitna filmine tepki olduğu da düşünülüyor. 26 Şubat'ta bahsi geçen görüntüler kaldırılınca yasak da kalktı.

Karadağ : Karadağ hükümeti YouTube'u yasaklamakla kalmadı, aynı yasakla Facebook'u da engellenen siteler arasında dahil etti. Fakat yasak sadece devlet ofisleri için geçerli. Mesai saatlerinde hem vaktini bu sitelerde harcayan, hem de internet bağlantılarını yavaşlatan bu sitelere devlet kurumlarından mesai saatleri içerisinden erişim mümkün değil.

Çin Halk Cumhuriyeti : Komünist rejimden dolayı sınırlı internet erişimi olan ülkede Youtube 'da bir neden gösterilmeksizin yasaklandı. Söylentilere göre Tayvan bayrağının kullanılmasının ülkede yasaklanması da bu yasağın sebeplerinden biri.

Tayland : YouTube'u en sık yasaklanan ülkelerden biri. Devlet yetkilileri 2006 'da 20 kadar rahatsızlık veren videonun kaldırılmasını talep ettiler. Videolar kaldırılınca yasak da kaldırıldı. Daha sonra 2007 Mart başında başbakan Thaksin Shinawatra'nın CNN konuşmasının yayınlanması üzerine tekrar yasaklandı. Hükümet resmi olarak neden belirtmedi. Yasak 3 gün sürdü. 3 Nisan'da Kral Bhumibol Adulyadej'i aşağılayan bir video gerekçesi ile tekrar yasaklandı. Ancak bu kez farklı olarak sitenin tümü değil sadece bu videoya erişim yasaktı. 2007 Ekimde Tayland kralı kötülendiği gerekçesiyle tüm site tekrar yasaklandı.

Tunus : Kasım 2007den beri yasak. Sadece HTTP hata mesajı veriliyor. Yasağın nedenine ilişkin hiçbir açıklama yapılmıyor.

İngiltere : İngiltere aslında YouTube'u yasaklayan ülkelerden biri değil. Fakat İngiliz telif hakları koruyucuları, YouTube'da İngiliz sanatçıların video kliplerinin yayınlanması için çok fazla para isteyince, bu kez YouTube İngiltere'ye yayınını kapattı.

Birleşik Arap Emirlikleri : Birleşmiş Arap Emirlikleri internet erişim birimi tarafından içeriğinin toplum değerleri, dinsel kültürel ve politik değerlerine aykırı olması nedeniyle kapatıldı. Ancak Ocak 2009 itibariye yasak kaldırıldı. Ülkede şu anda erişim var.


Suudi Arabistan : Tüm site değil sadece erişkinlere özel olan görüntüler ve içerikleri sakıncalı bulunan videolara erişim yasaklandı. Yasak hala sürüyor.

Irak : Yasağın en ilginç uygulandığı ülkelerden biri de Irak. İnternet kafelerden Youtube erişimi serbest. Ancak Pentagon buradaki Amerikan askerlerine erişimi yasakladı. Bu yasaktan Myspace gibi diğer bazı siteler de etkilendi.

Victoria / Avustralya : Avustralya'nın sadece Victoria eyaletinde ve sadece okullardan erişim engellendi. 1600 okul yasaktan etkilendi.
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
bölücülük adult vs. sebebler olmadan site yasaklamak bencede doğru değil uygunsuz içeriklerin kaldırılması olabilir ama siteyi kaldırmak en son çözüm olmalı tabi diğer tarafdan sanal dolandırıcılık sanal sex sanal militan sitelerde yok değil
 

Top