• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

Somnilokuy - Uykuda Konuşma Nedir

Suskun

V.I.P
V.I.P
Somnilokuy - Uykuda Konuşma

Somnilokuy uyurken 30 saniyeden fazla süren konuşma ve mırıldanmalardır. Neler konuştuğunuzu veya yürüdüğünüzü nadiren hatırlarsınız.
Uykuda konuşmak medikal bir problem olarak düşünülmüyor ancak yatakta eşinizi uyandırıyorsanız sinir bozucu bir durum olabilir.

Uyku Problemleri

Amerika’da yaklaşık 70 milyon insanın uyku problemleri var ve bu insanların yaklaşık %60’ı uzun zamandır bu sorunlardan muzdarip. Uyku problemleri çok yaygın olmasına rağmen çoğunlukla teşhis konulmaz ve tedavi edilmezler.

Hipersomniya

Hipersomniya gün içinde çok fazla uyuma veya gece uykusunu gündüzde sürdürmektir.

Hipersomniya gün içinde kendinizi yorgun veya uyuşuk hissetmenize neden olmaz çünkü uykunuzu yeterli miktarda alamamışsınızdır.

Eğer sizde hipersomniya varsa gece yeterli düzeyde uyusanız da gün içinde uyumak için büyük bir istek duyarsınız ve kendinizi uykulu hissedersiniz. Uyanık ve dikkatli olmanız gereken zamanlarda kendinizi sık sık şekerleme yaparken bulursunuz.

Diğer semptomları ise sinirlilik hafif depresyon konsantrasyon bozukluğu ve hafıza kaybı olabilir

Kabuslar

Kabuslar canavarlar ve korkutucu olaylarla dolu rüyalardır. Çoğu insan genellikle sabah erken saatlerde ara sıra kabuslar görür.

Kabuslar anridepresan antihistamin veya uyku hapları gibi belirli ilaçların neticesinde oluşabilir. Ayrıca post-travmatik stres bozukluğu (PTSD) veya panik rahatsızlığı kabusa neden olabilir.

Huzursuz Bacaklar Sendromu

Eğer huzursuz bacaklar sendromu (RLS) rahatsızlığı varsa yatağa uzandığınızda veya bazen otururken bacaklarınızın alt kısımlarındaki kaslarda ağrı kıpırtı karıncalanma yanma iğnelenme hissedersiniz. Ve bundan dolayı uyuyamama problemi ortaya çıkar.

Bacaklarınızı sürtmek ayağa kalkmak ve dolaşmak veya sıcak bir duş geçici bir rahatlama sağlar. Ancak rahatsız edici hisler yatağa döndüğünüzde yeniden ortaya çıkar.

RLS’ye eşlik eden rahatsızlık ve uykusuzluk sizi strese sokabilir ve depresyona neden olabilir. RLS 65 yaş üstü insanlarda daha yaygındır.

Gece Karabasanı

Gece karabasanı genelde çocuklarda görülür yetişkinlerde ise daha nadir görülür. Gece karabasanları yattıktan sonra iki saat içinde ortaya çıkar ve 10-30 dakika kadar sürer. Gece karabasanı esnasında kişi:

• sıkıntılıdır ve rahatsızdır ancak uyanık değildir

• oturur muhtemelen çığlık atar veya yüksek sesle konuşur

• gözleri açık olduğu halde karşısındakine cevap vermez ve onu farketmez

Bu kişiler sabah olduğunda olanları hatırlamazlar. Gece karabasanları zararsızdır ve her periyod o geceki derin uykuyla birlikte son bulur.

Somnambulizm (Uyurgezerlik)

Uyurgezerlik derin uykuda görülen gezinmedir. Uyurgezerlik daha çok uykunun ikinci veya üçüncü saatinden sonra ortaya çıkar. Uyurgezerlik esnasında:

• Ne yaparsanız yapın uyanamazsınız.

• Gözleriniz açıktır ancak boş boş bakar.

• Uyanık olduğunuzdan daha iyi koordine olabilirsiniz.

• Giysilerinizi giyebilir veya çıkarabilirsiniz kapıları açıp kapatabilirsiniz veya lambaları yakıp söndürebilirsiniz.

Uyurgezerlik 4-15 yaş arası çocuklarda en çok görülür. Bu rahatsızlık aile bireylerinde de sıkça görülebilir ve daha çok erkeklerde ortaya çıkar.

Narkolepsi

Narkolepsi rahatsızlığı olan insanlar kontrol edilemez bir şekilde uyuma isteği duyarlar. Narkolepsi hastaları beklenmedik zamanlarda birkaç dakikadan bir saate kadar uyuyabilirler bazen araba kullanırken de uyudukları görülür.

Beden ani bir şekilde ve tamamen gevşediği için kişi birden yere düşebilir. Bu rahatsızlığı olan insanlar uyandıklarında kendilerini çok dinç hissederken bir veya iki saat sonra aynı şekilde tekrar uyuyabilirler
 
Top