• Merhaba Ziyaretçi.
    "Çiçek " konulu fotoğraf oylaması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.
    Sizi, ankette oy kullanmaya davet ediyoruz...

Steve Jobs 'ın Başarı Hikayesi

Artemis

Özel Üye
Özel üye
Kahve
İçerik arkaplan rengi
Teknolojiye Bakışımızı Değiştiren Steve Jobs’ın 20 Maddede Başarı Hikayesi

1. Biyolojik ailesinden büyüdüğü aileye

73709


24 Şubat 1955 doğumlu Steve Jobs, Suriyeli müslüman bir babanın ve İsviçre kökenli bir annenin oğlu olarak dünyaya geldiğinde anne-babası çocuklarını California’lı bir aileye evlatlık olarak verdi


2. Üniversite hakkındaki düşüncesi


Ailesinin varını yoğunu ortaya koyup üniversiteye yazdırdığı Steve Jobs, altı ayın sonunda sıkıcı derslere girmenin ailesinin tüm birikimini harcamasına değmeyeceğini fark ederek üniversiteden ayrıldı.


3. Tek hayali bir gün dünyayı değiştirmekti


Mahalle arkadaşı Steve Wozniak’ı birlikte şirket kurmaya ikna ederek evinin garajında Apple’ı kurduğunda 21 yaşındaydı.


4. Apple ile başlayan yeni bir dönem


Ancak ne bankalar ne de bilgisayar devleri, insanların bilgisayar almaya gerek duymayacaklarını düşünüyordu. Tüm kapılar yüzüne kapandığı sırada minibüslerini ve hesap makinelerini satarak kişisel bilgisayar tasarlamaya başladılar.


5. Piyasaya sunulan ilk Apple’lar


1976’da Apple I satışa sunuldu. Daha sonra ise renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya sürüldü.


6. Apple’ın giderek büyümesi


Aralık 1980 yılında Apple Computer halka açıldı ve çok iyi değerlerle piyasaya girdi. Aynı yıl Apple Computer Apple III’i piyasaya sürdü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.


7. Yaratılan en iyi bilgisayar


1984 yılında piyasaya ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’lu bilgisayar Macintosh sunuldu. Macintosh’un başarısı Apple’ın Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etti ve bugüne kadar da devam etmektedir.


8. Kendi şirketinden atılması


Son hızla yükselen Steve Jobs, şirket içindeki bir kavga sonucu kendi şirketinden yönetim kurulu kararıyla ayrılmak zorunda kaldı ve bir günde tam bir başarısızlık sembolü haline geldi.


9. Her zaman kararlılıkla devam etmesi


Daha sonra Jobs, NeXT isimli donanım ve yazılım geliştirme şirketini kurdu ve animasyon stüdyonu olan Pixar’ı satın aldı.


10. Bugünlere kadar gelen fikirleri


1989’da ilk NeXT bilgisayarı piyasaya sürüldü. Dünyanın ilk internet tarayıcısı bunlardan birinde yaratıldı. Yazılımı, bugünkü Mac bilgisayarların ve iPhone’ların temelini oluşturdu.


11. Kendi şirketine geri dönüşü


1993’te Apple 188 milyon dolar zarar açıkladı. Çözümü, Jobs’un şirketi NeXT’i satıp alıp onların yazılımlarını kullanmakta buldular. Ve Jobs, Apple’a danışman olarak geri döndü.


12. Jobs sayesinde yeniden güçlenen Apple


1997’de Jobs “geçici” CEO olarak Apple’ın yönetimini ele aldığında şirketin kişisel bilgisayar pazarındaki payı her geçen gün düşüyordu. Bir sene sonra lanse edilen renkli iMac masaüstü bilgisayarlar Apple’a kaybettiği gücü geri kazandırmaya başladı.


13. Apple’da tekrar büyümesi


2000’de ünvanının başındaki “geçici” kelimesi kaldırıldı ve Jobs yine Apple’ın CEO’su oldu. Ağustos 2011’deki ani istifasına kadar öyle kaldı.


14. En düşük maaşlı CEO


Jobs, Apple’da yılda 1 dolar karşılığında birkaç sene boyunca çalıştı, bu ona aynı zamanda Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırdı.


15. Piyasaya sürülen en başarılı mp3 oynatıcı


2001’de piyasaya sürülen iPod ilk mp3 oynatıcısı değildi ama şüphesiz en başarılı olandı. Takip eden yıllarda birçok yeni iPod modeli geliştirildi.


16. Ve oluşturulan dijital medya mağazası


2003’te iTunes Music Store dijital müziğe ulaşmamızı kolaylaştırdı, ilk hafta 1 milyon şarkı satın alındı.


17. Zarfın içindeki incelikte bir bilgisayar


2008’de lanse edilen MacBook Air sunumunda bilgisayarın inceliğini anlatmak için zarftan çıkarmış olması ise Jobs’u sunum eğitimlerinin vazgeçilmez kahramanı yaptı.


18. Tablet bilgisayarların tarihini değiştirecek bir buluş


2010’da tanıştığımız iPad ise şıklığı ve kullanışlılığı ile tablet bilgisayarların makus talihini değiştirdi.


19. Dünyanın en değerli şirketi


İflasın eşiğinden dönen Apple’ı Ağustos 2011’de “dünyanın en değerli şirketi” ünvanına kavuşturan Steve Jobs, pankreas kanseriyle mücadele ediyordu.


20. Steve Jobs’un hastalığı ve son zamanlarında yaşadıkları


Rahatsızlığı sebebiyle Apple Computer’daki CEO’luk görevinden ayrıldı ve yerini Tim Cook’a bıraktı. Ölümüne kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti. Jobs, iPhone 4S lansmanından bir gün sonra aramızdan ayrıldı.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
İçerik stili
Ne kadar özenilerek emek verilerek açılmış bir konu, teşekkürler. Dünyadaki 7 milyar insanın en az yarısının idolü bu adam. Dünyaya yön veren dahi kişiliklerden biri olduğunu herkes kabulleniyor.

Gençlik fotoğraflarını görmemiştim meğer herkes gibi biriymiş uzun saçlarıyla falan gününü gün eden bir genç görünümünde. :D
 

Top