• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Günlük hayatın içinde karşılaştığımız maddi kaygılar, ailevi sorunlar, birikmiş işler, ayrılık acısı gibi olumsuz durumlar strese neden oluyor. Enerjimiz düşüyor, cildimizin rengi soluyor ve kendimizi mutsuz hissediyoruz.


Stresle başa çıkabilmek için uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntemlerle kendinizi daha enerjik ve huzurlu hissedebilirsiniz. Bazen sadece nefes alıp vermek, bir meyveyi koklamak bile ruhunuzu sıkan stresi sizden uzaklaştırabilir.

Yorgunsanız

Başınız ağrıyor ve kendinizi yorgun hissediyorsanız yatağa uzanın. Başınızı yatağın ucundan aşağı doğru sarkıtın. Birkaç dakika bekleyin. Başınızı yastığa koyun. Bu yöntem bölgedeki hücrelerin harekete geçmesini sağlar ve daha canlı görünürsünüz.

Bir kâse beyaz üzüm yemek stres ve yorgunluğunuzu atmak için mükemmel bir çözümdür.

Rahatlamak

Rahatlamak istiyorsanız burnunuzdan derin nefes alıp bırakın. Daha etkili sonuç için derin nefes alınırken bir burun deliğinizi parmağınızla bastırıp tek delikten nefes alın. Aynı işlemi diğer burun deliğiniz için de uygulayın.

Portakal içerikli parfüm, losyon, bitkisel yağları koklamak mucizeli biçimde rahatlamanızı sağlayacaktır. Taze bir portakalı koklamak ya da yemek aynı etkiyi yaratacaktır.

Boyun Ağrıları

Boyun ağrılarınızı gidermek için kafa derinize parmak uçlarınızla yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Boyun ağrınız kısa süre içinde geçecektir. Bu yöntem kafa derinizde kan akışını hızlandırdığı için cildinizin de parlamasını sağlar.

Gerginlik

Ruh halinizde gerginlik hissediyorsanız bileklerinize birkaç dakika boyunca soğuk su ya da buz küpü tutun. Soğukluk, gerginliğini alacaktır.

Sırt Ağrıları

Sırtınız ağrıdığında size masaj yapacak biri yoksa tenis topundan yardım alabilirsiniz. Tenis topunu yere koyup üzerine sırt üstü uzanın. Topu hareket ettirmeye çalışın. Bu sayede sırtınıza masaj yapmış olacaksınız.

Enerjiniz Tükendiğinde

Bütün enerjinizin bitip tükendiğini, hiç gücünüzün kalmadığını düşündüğünüzde sıcak-soğuk duş alın. Banyoda girdiğinde ilk olarak suyla yıkanmaya başlayın. Yavaş yavaş ısıyı artırın. Bir anda soğuk suyu açıp şok etkisi yaratın. Kan dolaşımınız hızlanacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Önemli Bilgi: Hamileyseniz ya da yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız doktorunuza danışmadan şok duş yöntemi uygulamayın. Ani ısı değişimleri vücudunuzda olumsuz değişimlere neden olabilir
 

EdAaA

Üye
Paylaşım için teşekkürle yesmm ama bence stresle başa çıkmanın bir yolu yok.Stres bi geldimi bırakmıyor yakamı:) ama yinede bu yazıyı dikkate alcam.Umarım bi faydası olur.
 
Top