• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Stresten Burun Kanaması

Paradoks ~

... Elif ...
Sinir ve Stresten Burun Kanaması


Stresten burun kanamaları durumunda ne yapılmalı hemen nasıl müdahele edilmeli bu gibi durumlarda yapılması gerekenler nelerdir bu konuya kısaca deyiniyoruz..Burun kanamaları hayatımızda birçok kişide rastlanabilir.Burun kanamasının birçok sebebi olacağı için biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor.Burun kanamalarında alınacak önlemler ve hangi durumlarda doktora başvurulur?

BURUN KANAMASININ BAŞLICA NEDENLERİ:

Kaşıntıya yol açan alerji, enfeksiyon veya kuruluk durumlarında burun karıştırılması.
Kuvvetli burun sümkürme yaşlı veya genç hastalarda burun damarlarının çatlamasına yol açabilir.
Kanama pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler veya Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı .
Karaciğer hastalıkları , yüksek tansiyon.
Burun kırılmaları , baş ve yüz yaralanmalar ciddi durumlardır.
Tümörler oldukça nadirdir, ancak özellikle yaşlı hastalarda ve çok sigara içenlerde dikkate alınmalıdır.

KANAMA NASIL AYIRT EDİLİR

Ön burun kanamaları sıklıkla kuru iklimlerde veya kış aylarında kuru ve sıcak oda havası nedeniyle burun içini kaplayan mukozanın kuruması sonucunda olur. Kuruma, kabuklanmaya yol açar, damarlar çatlayarak kanamaya neden olur. Bunu önlemek için az miktarda yumuşatıcı bir krem veya merhem parmak ucu ile burnun içine, özellikle orta kısma sürülebilir. Ön burun kanaması da olsa, hasta yatar pozisyonda iken kanama arkaya doğru olur, özellikle öksürük ile burun tıkanıklığı oluşur. Genellikle parmak basısı ile durdurulabilirler.

Kanamanın arkadan olup olmadığı önemlidir. Arka burun kanamaları genellikle yaşlı insanlarda, yüksek tansiyon hastalarında veya burun ve yüz yaralanmalarında olur. Burun boşluğunun arka bölümlerinden kaynaklandıkları için, burun ön tarafına uygulanan parmak basısı burada kanamayı durdurmaz. Ağız ve boğaza doğru kanama devam eder. Bu bölgenin kanamaları daha ciddi olarak ele alınmalıdır.
 
Top