• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Süleymaniye Sırları

MRMİC

Üstat


Kanuni Sultan Süleyman tarafından imparatorluğun gücünü ve görkemini göstermek adına inşaa ettirildi. Camii ve külliyesi 7 senede bitirildi.Ancak 7 yıllık bu uzun süre Kanuni'nin canını sıkmıştı. Sinan'ın yapıyı neden bir türlü açmadığını anlamamıştı. O sırada her tarafdan da dedikodular yağmaya başladı Sultan'aKanuni durumu kendi gözleriyle görmek için bir ikindi vakti Süleymaniye'ye gitti. Muhteşem yapının içine girdiğinde Sinan tam da söylendiği gibi caminin ortasında oturmuş nargilesini tüttürmekteydi...Sultan gözlerine inanamadı. Tok sesiyle ve bütün haşmetiyle ''Bu ne iştir Mimarbaşı'' diye haykırdı. Oysa Mimar Sinan'ın içtiği nargilede tömbeki yoktu. İçtiği sadece suydu.Usta mimar, nargilenin fokurtularını dinleyerek caminin akustiğini ölçmeye çalışıyordu. Mihraptaki imamın sesini, aynı oranda bütün camiye nasıl ulaştıracağını hesaplıyordu.
 

MRMİC

Üstat


Bunun için Anadolu'nun değişik köşelerinden 65 tane dev turşu küpü getirtti. Bu küpleri içleri boş, ağızları dışarıya gelecek şekilde kubbenin eteklerine dizdirdi.Amacına ulaşmıştı Mimarbaşı. Sesi, yüzlerce metrekarelik mekanın her köşesine, en iyi şekilde yaymayı başarmıştı. Kanuni'de, Sinan'ın niyetini anlamış, ustasını hemen bağışlamıştı.Mimar Sinan yapının içine bir de hava koridoru inşaa etti. Elektriğin henüz bulunmadığı o yıllarda, Süleymaniye 275 dev kandille aydınlatılıyordu.
 

MRMİC

Üstat


Sinan, bu kandillerden çıkan is camiye zarar vermesin ve cemaati rahatsız etmesin diye orta kapının üzerine küçük bir odacık yaptırdı.Binanın değişik köşelerine açtığı oyuklardan giren islerin bu odada toplanmasını sağladı.Ve adınada Sis odası denilen bu bölmenin içine özel bir nemlendirme sistemi kurdu Sinan. Odada toplanan islerden, dönemin en kaliteli mürekkebini damıttı.
 

MRMİC

Üstat


Süleymaniye'nin duvarlarında gördüğünüz o muhteşem kalem işleri, yazılar, süslemeler, caminin kandillerinden çıkan isten damıtılan o mürekkeple yapıldı.Bütün bunlar günümüzden 458 yıl öncesinin bilimiyle,teknolojisiyle yapıldı. Son bir şifre daha var. Hani oyuklar var ya isin bu odada tooplanmasını sağlayan, hava akımını içeri alan.Dışarıya çıkıp o iki oyuktan içeriye baktığınızda, birindw caminin içindeki Allah, diğerinde ise Muhammed yazılı dev levhaları görürsünüz.Ayrıca Süleymaniye'nin hangi köşesini, hangi duvarını, hangi açısını ölçerseniz ölçün, sayısal olarak karşınıza Allah kelimesinin ve katlarının çıktığını görürsünüz.
 
Top