• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Tayland Turizmi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Tayland Turizmi

Tapınaklar ulkesi tayland..

Tayland Asya'nın en önemli turizm destinasyonlarından birisi. Çin, Malezya ve Hong Kong'dan sonra bölgenin en çok turist çeken ülkesi konumunda. Ülke coğrafi bakımdan 4 bölgeye ayrılıyor. Dağlık Kuzey bölgesi renkli orkideler ve otantik el sanatlarının diyarıdır. Yüksek yaylaların bulunduğu Kuzey Doğu bölgesi arkeolojik ve antropolojik gizemlerle doludur. Ovalık Orta kesimde ise uçsuz bucaksız prinç tarlaları ve meyve bahçeleri uzanırlar. Ülkenin doğu plajları
ve baskent Bangkok da bu bölgede yer alır. En ucunda Malezya'nın yer aldığı yarımada biçimindeki Güney'de ise ülkenin Phuket, Pattaya gibi ünlü tropikal plajları ve ıssız adaları bulunur.

Baskent Bangkok, Tayland'a ait yasam tarzının tam anlamıyla hissedildiği sehirlerden birisi. Bangkok Thai dilinde "Melekler Sehri " anlamına geliyor. Zaten Bangkok'ta 400'den fazla tapınak olduğu için "Tapınaklar Sehri" de deniyor. Sehirde birçok tapınak UNESCO koruması altında bulunuyor. Wat Pho, Wat Arun, Wat Traimit Bangkok'un en ünlü tapınaklarından.

Turistik açıdan oldukça ilgi gören Maenam Chao Phraya Nehri, aynı zamanda önemli bir su yolu. Kral Rama III Anıtı, Ulusal Müze, Pag Khalong Talat Parkı, 50 metreye varan kraliyet kayıkları sehrin diğer önemli turistik cazibeleri arasında.

Phuket, Tayland'ın en büyük adası. Palmiye ağaçlarının altında güneslenmek, masmavi denizinde serinlemek, su altı ve su üstü sporları yapmak için oldukça ideal bir ada olan Phuket, ayrıca golf federasyonu tarafından tescillenmis golf sahalarıyla da ünlü.

Pattaya, eğlence, alısveris, spor, deniz & kum& günes ile tatilde ihtiyaç duyulabilecek birçok aktiviteye olanak sağlayan bir turistik bölge. Yılda yaklasık 5 milyon turisti ağırlayan Pattaya'da 300 civarında otel bulunuyor.

Kansız darbe turizmi etkilemedi

Tayland, geçen yıl Eylül ayında Basbakan Thaksin Shinawatra hükümetine karsı General Sonthi Boonyaratglin'in liderliğinde yapılan kansız darbeye rağmen turizmde iyi bir yıl geçirdi. Ülkeye gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 2 civarında yükselisle 14.8 milyona ulastığı tahmin ediliyor. Bu rakam 2000 yılında sadece 9 milyondu.

Türkiye 62 milyon nüfuslu Tayland için bir uzak mesafe destinasyonu. Bu temel neden, bu ülkeden Türkiye'ye gelenlerin sayısının kitlesel düzeye ulasmasını engelliyor. Tayland'dan Türkiye'ye gelen sayısı 2003 yılında Irak savasının etkisi ile 2400'kisiye kadar düstükten sonra hızla yükselerek 2006 yılında 7 bin 200 kisiye ulasmıs durumda. Ülkeden Türkiye'ye gelenlerin geçen yılki artıs hızı yüzde 21 olarak gerçeklesmis. Ancak, bu artıs sadece Türkiye'ye özgü bir artıs değil.. Örneğin, Mısır'a giden Taylandlıların da sayısı bu yıl benzer bir oranda artmıs durumda.

Pattaya ve Puket'e Türkler de gidiyor

Tropikal iklime sahip Tayland'ın özellikle de Bangkok Pattaya ve Puket gibi ünlü destinasyonları son yıllarda Türkiye'de oldukça popüler ve birer marka olarak tanınıyor. Bu destinasyonlar, hemen her Uzakdoğu turunun bir parçası durumunda olduğu gibi daha üst segmentte uzun süreli Pattaya ya da Puket turları da rağbet görüyor. Türkler bu ülkeyi özellikle de kıs aylarına denk gelen tatillerinde tercih ediyorlar. Tayland Seyahat Acentaları Birliği (ATTA) verilerine göre Türkiye'den bu ülkeye ATTA üyesi seyahat acentalarının organizasyonu ile seyahat edenlerin sayısı 2006 yılında yüzde 72 oranında artarak 11 bin
585 kisi olmus.

Yüksek harcama yapıyorlar

2004 yılında 2 milyon 700 bin Taylandlı yurtdısı seyahat yaptı ve bu seyahatlerinde 5,3 milyar dolar harcama yaptılar. Kisi bası turist harcaması 1960 dolar olan bu pazar turizmde iddiası olan tüm ülkelerin dikkatini çekiyor. Taylandlılar 2006'nın 9 ayında ise 2005'in aynı dönemine göre yüzde 13 oranında daha fazla harcama yaptılar.

Taylandlıların en çok gittikleri ülkelerin basında 1,5 milyon kisi ile komsu ülke Malezya geliyor. Bu ülkeyi Çin ve Hong Kong yaklasık 500 bin ziyaretçi ile izliyor. Japonya, Tayvan ve Kore de her yıl 100 biner civarında Taylandlıyı ağırlıyor. Avrupa destinasyonları arasında Almanya, Đngiltere ve Fransa en çok gidilen destinasyonlar arasında Đngiltere'ye 2004 yılında giden Taylandlı sayısı 64 bin ve ABD'ye giden Taylandlı sayısı da 67 bin kisi olarak gerçeklesmis.

Bölgenin önemli destinasyonu

Tayland orjinli kaynaklara göre 2006 yılında ülkeyi ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısının 14,8 milyona ulasması bekleniyor. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Tayland 2004 yılında 11 milyon ziyaretçi ağırlamıs ve bunun karsılında 13 milyar dolarlık turizm geliri elde etmis. Bu da ülkede kisibası gerçeklestirilen harcamanın 1000 doların üzerinde olduğunu gösteriyor. Tayland 2004 yılında yurtdısına ise 3 milyona yakın vatandasını göndermis. Aynı kaynaktan alınan bilgiye göre Tayland'lıların yurtdısında yapmıs oldukları kisibası harcamanın tutarı ise
2000 dolara yakın. Türkiye'nin yurtdısına çıkanlardan aldığı pay ancak yüzde 0,1 oranlarında kalıyor.

Tayland'da turizm sektörü 2003 yılındaki SARS olayına kadar düzenli bir büyüme göstermis. Gelen turist sayısı 2001 yılında ABD'deki 11 Eylül terör saldırılarıyla düsüs gösteren global ekonomiye rağmen %5.8 oranında artarak 10 milyon kisinin hemen üstünde gerçeklesmis. 2002 yılında gelen turist sayısı %7 oranından fazla artarak 10.8 milyon kisiye ulasmıs.

2003 yılında SARS salgınının bölgesel seyahatleri caydırması nedeniyle sektör ciddi bir darbe yemis ve gelen turist sayısı 10 milyon kisiye gerilemis. 2004 yılı içinde süratle toparlanmıs ve gelenlerin sayısı 12 milyon kisiye yaklasmıs. 26 Aralık 2004'teki yıkıcı tsunami felaketinin ülkenin güney kıyılarını vurmasının ardından gelen turist sayısında ciddi düsüsler olmus.
Phuket Uluslararası Havaalanı verilerine göre Ocak 2004 ayında 510,000 olan yolcu sayısı Ocak 2005 ayında sadece 181,551 olarak gerçeklesmis. Çesitli kaynaklardan edinilen bilgiye göre gelen uluslararası yolcu sayısında daha ciddi düsüsler görülmüs ve yıllık olarak %88.8 oranında gerileme yasanmıs. Bu nedenle ülkenin 2006 yılında 15 milyona yakın bir ziyaretçi sayısına ulasması önemli bir gelisme olarak kaydediliyor.

Turizm yönetimi ve sektör

Tayland'da turizm yönetiminin en üst kurulusu Turizm ve Spor Bakanlığı'dır. Geçen yılın Ekim ayından beri Bakanlık koltuğunda Dr. Suvit Yodmani bulunuyor. Ülkenin turizm tanıtımı ise bu bakanlığa bağlı ve 1960 yılında kurulmus olan Tayland Turizm Otoritesi (TAT) tarafından icra ediliyor. Bangkok geçen yıl kentte bir “Tayland Moda Kenti” projesi yürüttü. Bu projeyi devlet 50 milyon dolar ve özel sektör de 13 milyon dolar ile destekledi. Proje için 11 adet moda olayı planlandı ve gerçeklestirildi.

Proje ile Bangkok'un bölgede bir moda merkezi olması hedefleniyor. Tayland turizm endüstrisinde iki önemli özel sektör örgütü bulunuyor. Tayland Seyahat Acentaları Birliği
(ATTA) ve Tayland Otelciler Birliği (THA). 1968 yılında 10 üye ile kurulan ATTA'nın günümüzde 1336 üyesi var.
 

Benzer konular


Top