• Merhaba Ziyaretçi.
    "Çiçek " konulu fotoğraf oylaması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.
    Sizi, ankette oy kullanmaya davet ediyoruz...

Titanlar Savaşı-Tanrılar Savaşı

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Titanlar .(Tanrılar) Savaşı Nedir?
Titanlar Savaşı, Yunan mitolojisinde, insanların yaratılışından önce iki ilahi ırk arasında Titanlar ve Olimposlular 11 yıl sürmüş savaşlara verilen isimdir. Titanların merkezi Othrys Dağı, Olimposluların ise Olimpos Dağı'dır. Tanrıların Savaşı veya Titan Savaşı olarak adlandırıldığı da olmuştur. Bu savaş, Zeus'un babası Titan Kronos'a karşı Uranos'un çocukları Kykloplar ve hekatonkheirleri yeraltından kurtarmasıyla başlar. Zeus Kronos'un karnından daha önce Kronos tarafından tek lokmada yutulmuş olan Poseidon, Hades, Hera, Hestia'yı çıkartır. Hekatonheirler ve kykloplar Zeus'a minnettar kalırlar ve ona yakıcı şimşekleri ve ateşi hediye ederler. Böylece Zeus gücüne güç katmıştır. Kronos'u yenmiştir. Ateşe sahip olan ilk eril tanrıdır.

Tanrılar Savaşı efsanesi şöyledir ;

Zeus büyüyüp güçlenerek babası Kronos'la dünya hakimiyeti için savaşa girer. Bu savaşta Kronosun kardeşleri ve anneleri Gaia Kronos'u Zeusun kardeşleri ve annesi Rhea Zeusun tarafını tutar. Titan Okeanos ve eşi Tethys ise tarafsız kalırlar.

Savaşın ilk saldırısı Zeus ve Demeter'in Kronosa saldırmasıyla başlar. Demeter Kronosu kontrol ettiği bir toprak tabakası içine alır Hareket edemeyen Kronosa bir diğer darbeyi Zeus vurur.Bu sırada Kronosu korumakla görevlendirilmiş 7 Kyklop Ellerindeki sopalaryla Kronosu tutan toprak tabakayı kırarlar. Zeus her ne kadar büyümüş olsa da henuz Kronosa karşı çıkamazdı. Bunu bildiği için Hades ve Demeterin kızı Persephonenin yardımıyla yeraltına saklanırlar.

Kronos bu saldırıyı Gaia başkanlığındaki titan konseyinde dile getirir ve Titan - Tanri savaşları resmi olarak başlamış olur. Konseyde bulunan bazı titanlar savaşmayı kabul etmediler. Rhea ise gizlice çocuklarına yardım etmeye karar verir çünkü Kronos ona çok acı vermişti ve pekte merhametli bir titan değildi hatta zalim olduğu bile söylenebilir.

Phoebe, Themis, Kronos ve Mnemosyne Zeusu bile suikastle öldürmeyi planlarlar. Bu planı gerçekleştirmek için barış istediklerini söylerler ve samimiyetlerini göstermek için bir yarışma düzenlerler. Zeus, Hades, Persephone, Hera, Ares, Hermes, Afrodit ve Poseidon davete gelirler fakat şartları Kronosun varisinin Zeus olmasıdır. Bu yarışmada periler insanları gökyüzüne yükseltecek ve en yükseğe çıkan peri yarışmayı kazanacak. İnsanları pek fazla taşıyamayan minik periler onları düşürür ve insanlar ölür. Titanlar bundan zevk alır fakat tanrılar hoşlanmazlar. İnsanlarda bu yüzden savaşın ilerki dönemlerinde tanrıları ilah kabul ederler ve onlara yardımcı olurlar.

100 peri Themisi gökyüzüne kaldırır Uranus'tan buzdan bir kılıç alan Themis yarışmaya gelen Zeusun göğsüne bu kılıcı saplar Hermes oradan hızlı bir şekilde Zeusu kaçırır Hera ise yeni bir saldırıya karşı kocasını korumak için peşlerinden gider. Geride kalanlar ise orada savaşırlar fakat hiçbiri titanlar kadar güçlü değildir. Ares savaş borusunu çalar ve diğer Olimpos tanrılarına savaşı haber verir. Artemis, Apollon ve Demeter yanlarına Argos'u alarak savaş alanına gelirler.

Phoebede diğer titanları çağırmak için Gigil'leri yaratır. Titanlarda savaş alanına gelirler Lapetos, Kriyus,Theia, Hyperion ve gelmek zorunda kalan Rhea.

Apollo güneşin yakıcı ışınlarını etlerini çürütmek için Theiaya gönderir fakat Hyperion bunu engeller ve oğlu güneş yerine kızı Seleneyi gökyüzüne koyar. Fakat Artemis Seleneyi yener ve ayın yönetimini ele geçirir. Ayın aydınlatıcı ışığını titanlardan alır ve hiçbir şey göremeyen titanlar yeniden güneşi gökyüzüne çıkarırlar. Apollo ise tekrar Theianın etlerini çürütür. Demeter ve Persephone Argosu Kriyus üstüne gönderirler Kriyus gökyüzünden yıldızları alır ve Argosa fırlatır Bu sırada Zeus Hermes ve Hera geri gelir.Argosu savaşta gören Hera izni olmadan devinin savaşa getirilmesine ve yaralanmasına kızar Kriyusun ellerini ve ayaklarını taşa çevirir ve Argosa verir Argosta onu yakar.

Mnemosyne Ares ve Persephone'nın hafızalarını siler ve birbirine düşman yapar. Rhea bu kaybı gizlice yok eder. Ares kılıcını Persephone mızrağını Mnemosyne'nin gözlerine ve karnına saplar. Daha sonra 1001 parçaya ayırdıkları bedenini Hadesin 3 başlı köpeğine verirler. Mnemosynenin Zeustan olan kızlarının tanrılarla aşk yaşamasına izin verilir. Çünkü Zeus Mnemosynenin ölmesinden küçük bir acıda olsa duymuştur. Hyperion Artemis ve Poseidon'asıcak gök taşları atar Poseiodanda Artemiste sıcağı sevmezler ve Poseidon bu saldırıyı engellemek için mızrağını yere vurur ve denizlerin yükselmesini karalardan fazla olmasını sağlar. Hades ölüleri Persephone böcekleri Demeter'se sarmaşıkları Kronos üzerine gönderir. Kronosun hareket etmesine engel olurlar. Afrodit Kronosun göğsünü açar Zeusta buraya bir ceviz ağacı tohumu diker. Hermes bu ağacı olimposa götürür.Kronos hareket edemez Tanrılar ve kölelerinin gözleri önünde öldugu için hiçbir şey yapamaz. Diğer titan kardeşleri ölmüştür zaten tek yardımcısı annesi Gaia kalmıştır. Gaia ise Eros, Demeter ve Poseidon'a Kronosu kurtarmayacağına dair söz vermiştir. Gaia tüm tanrılardan güçlüdür ama Eros, Demeter ve Poseidon onu Uranusü serbest bırakmakla tehdit etmiştir. Poseidon denizlerin derinliklerinden Uranosu bulacak Eros Gaiayi yeniden Uranusa aşık edecek Demeterse evliliklerinin koruyucusu olacaktir.

Gaia bunu göze alamaz oğlundan ve saltanatından vazgeçerek dağları yaratıp oralardan çıkmamıştır.

Zeus Tahta çıkmış ve 11 yıl süren savaşı kazanmıştır.Rhea ise öldürülmemiş Zeusun danışmanlarından biri, Hera ve Zeusun ayrıca Afrodit ve Hermesin evliliklerinin koruyucusu olmuştur.

Savaştan 10 gün sonra Metis Zeustan hamile kalır Zeus gaflete düşerek Metis hamileyken onu yutar. Ama Athena ölmez Zeusun kafasından doğar Zeus kızının kendini affetmesi için ona mızrak miğfer ve kalkan verir.

Rhea Kronosun ceviz ağacına gizlenmiş ruhunu yok etmek için keskin kırbaçıyla ağacı parçalara ayırır. Rhea kırbaçını kullanırsa kullandığı yer yükselir ve dağ olur. Bu görevi Rhea oğlu Zeustan almıştır. Yükselen bu dağa Olimpos adı verilmiş.
 

Top