• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Toplum Önünde Konuşma Korkusuna Son

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
TÖKK : Toplum Önünde Konuşma Korkusu...

Evet biraz TÖKK ile ilgili sohbet edelim . Şimdi TÖKK korkunuz olmasaydı yaşamınızda neler farklı olurdu? Bir düşünün bu değişme çok yakınsınız, anlar içerisinde, başladı bile.

Toplum önünde konuşma yapmanın 2 bölümü vardır.
  1. Bölümde konu başlıklarınızı, ne iletmek istediğinizi belli bir sırada anlatacağınız konuşmanın alt yapısını hazırlamak? örnekleri ve çizimleri eklemek, başlangıç ve bitişi bağlamak.
  2. Bölümde kendinizi zihinsel olarak hazırlamak. Kendinizi zihinsel olarak hazır hissetmek çok önemli, çünkü zihinsel olarak hazır hissetmediğinizde , strese girersiniz. Adrenalin seviyesindeki ölçülü yükselmeler başarımız için şarttır. Bize canlılık , enerji, güç ve kendine güven verir. Adrenalin seviyesindeki aşırı yükselmeler ise fiziksel belirtilerle birlikte (terleme,ellerde titreme,sık nefes alma,kalp çarpıntısı,bayılma hissi gibi, hafıza bloklarına da yol açabilir.
İsminiz kadar iyi bildiğiniz bir konu, adrenalinin aşırı salgılanmasıyla aklınızdan uçar gider. Adrenalin salgısının kontrolü bugün ve şu andan itibaren sizin elinizde?

Zihinsel hazırlanmayla bunu başarabilirsiniz. Bugün, burada hep birlikte toplum önünde konuşmaya zihinsel olarak hazırlanıyorsunuz ve kontrolü elimize alıyoruz. Bundan sonra toplum önünde yapacağınız konuşmalarda masanızda kırmızı bir obje olsun.

Evet hazır mısınız ?

Aşağıda yer alan, zihinde canlandırma bölümünü, size bir arkadaşınız okuyabilir veya siz kendiniz bir ses kayıt cihazına kayıt edip dinleyebilirseniz.


Kendinizi, çok rahat ettirin; gözleriniz kapalı ve düş dünyan, şimdi seni kendini çok iyi hissedeceğin bir yere götürüyor?

Çok güzel bir yaz akşam üstü, hava ılık, gökyüzü masmavi ,yeşil göz alabildiğine yemyeşil bir yer, etraf sessiz ve sakin; güvenli ve dingin. Hemen sağ tarafında bir ahşap ev var, tam istediğin gibi. Tam hayal ettiğin gibi. Bahçe kapısına yaklaştığında, bahçede senin sevdiğin türden ağaçlar var... Ve fıskiyeli bir havuz... bahçe kapısından içeri giriyorsun. Bu senin evin. Verandada salıncaklı bir koltuk var..

Şimdi o koltuğa otur ve rahatla. yavaş yavaş sallanırken gözlerini kapatabilirsin. Fıskiyeli havuzun sesini duyuyorsun... Yüzünde ferahlatan bir esinti... ılık akşam güneşi, başını ve yüzünü sıcacık ısıtıp gevşetiyor... Çok rahatsın... ve şu andan itibaren, geçen her an, kendini çok daha derin bir gevşeklikte bulacaksın; daha derin bir gevşeklikte... Bugün, anlar içerisinde ,gittiğin bu derinliklerden, istediğin değişimi yapmış olarak çıkacaksın ... ılık akşam güneşi ,omuzlarını kollarını ve ellerini sıcacık ısıtıp gevşetiyor. Saç diplerin, alnın, yüzün, omuzların, kolların ,ellerin çok rahat; çok gevşek. Hisset şimdi ...

İşte böyle...

Değişim zamanı?.

Ilık akşam güneşi ,göğsünü ve karnını ;sırtını ve belini gevşetiyor. Çok rahat, çok gevşek.

İşte böyle...

Bu ılık gevşeklik dalgası, bacaklarına, dizlerine, ayak bileklerine, ayak parmaklarına kadar ulaşıyor...

Saç diplerinden, ayak parmak uçlarına kadar tüm bedenin çok rahat, çok gevşek.
Değişime hazırsın, çok rahat, çok gevşek. Tam olmak istediğin yerdesin. İşte böyle...

Tam önünde, geniş ekranlı bir televizyon var... uzaktan kumandası sende? Birazdan seyredeceğin filmi istediğin hızla seyredebilirsin. Bu gevşekliğin içinden?

Daha önce yaptığın bir sunumu bu ekranda seyrederken ne kadar sakin ve dingin; huzurlu ve güvenli hissediyorsun,bu gevşekliğin içinden ve daha da derin bir gevşekliğe git ,şimdi?

İşte böyle..

Şimdi aynı filmdeki seni, aynı sunumu yaparken ama çok daha rahat ve çok daha akıcı ve kendinden emin olduğunu farket ve seyret.

Bu derin gevşekliğin içinden farkları fark et, ve gevşe.

İşte böyle.

Birkaç an içerisinde, ben birden üçe kadar saydığımda, bir rüyada olacaksın. Bu rüyada gelecekte yaptığın bir sunumu görüyorsun. Son derece rahat, kendinden emin görünüyorsun, sunum öncesinde.. Rahatsın, güvendesin.

Sunum sırasında, akıcı ve rahat bir konuşman var ve katılımcılarla sohbet havasında geçiyor ... Onların sorularını rahatlıkla cevaplıyorsun, bazende, sorularına cevap olarak, bazı kaynak yayınları tavsiye ediyorsun. Katkıda bulunan katılımcılara teşekkür ediyorsun. her şey tam istediğin gibi, sen çok iyi hissediyorsun?. Ve her şey yolunda. Bu rüyayı ilk kez göreceksin, birazdan anlar içerisinde, ben 1 den 3 e kadar sayınca... ve bu rüya gerçeğe dönüşecek ve göreceksin.

Evet...

1- Gevşe 2- Daha derin bir gevşekliğe git şimdi 3- Gelecekte ki sunum filmini seyrediyorsun. Çok rahat ve gevşeksin. ve bilinç altın öğrenmesi gerekeni öğrendi?.

Şimdi, bu sunum filmini, ben bir den üç e kadar saydığımda, hızla başa sayıyor olacaksın. Sen filmin içindeyken, konuşmanı sondan başa kadar hızla seyrediyor olacaksın . Filmin sonunda ki memnuniyet ve başarı duygusundan başlayarak, akıcı konuşmayı takiben ,sakin... güvenli ve kendinden emin başlangıca kadar. Hızla geri sayıyor olacaksın filmi... 1-2-3

Evet şimdi?

İşte böyle?

Harika?

Ve şimdi, filmi başa sardık, en başa... sunum, başlamadan öncesine. konuşma öncesi rahat, kendinden emin ve güvendesin ve şimdi bu harika filmi baştan sona kadar tekrar seyrederken, ne kadar da rahat, kendinden emin ve sakin gördüğünü fark et.
Vücut dilin ve mimiklerin. kendinden emin, rahat ve dingin... Konuşman akıcı ve bilgilendirici. Dinleyiciler merakla dinliyorlar, memnun yüz ifadeleri? 1 den 3 e kadar saydığımda filmini baştan sona kadar izle ve ne kadar da iyi hissettiğini fark et? 1-2-3.

İşte böyle..

Bu harika filmi, her izlediğinde ,toplum önünde konuşmak senin için, bir öncekinden en az 2 kat daha kolay ve rahat olacak.Ve şu andan itibaren , büyük veya küçük; açık veya koyu tonda , kırmızı bir obje gördüğünde, kendini çok sakin ve dingin; rahat ve kendinden emin hissedeceksin.

Evet, kendini hazır hissettiğinde gözlerini açabilirsin.

Gözlerini açtığında kendini çok iyi hissedeceksin ve bir şeylerin, kalıcı olarak değiştiğini bileceksin.

Sizin için TÖKK geçmişte kalmak üzere...


Yukarıda ki alıştırmayı istediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz.Bilinçaltı tekrarla öğrenir.
Bundan sonra ki sunumunuzda masanızda kırmızı bir eşya bulundurun ve farkların keyfini yaşayın....

Alıntı: Dr. Ofelya CABRAL
 
Son düzenleme:

Top