• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

Türkiye'de adult sitelerin topluma zararı

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Türkiye'de adult sitelerin topluma zararı

Gün geçtikçe çığ gibi büyüyen bir sanal alemin içinde hapsolmuş bulunuyoruz.Maalesef konu başlığımızda belirttiğimiz gibi adult sitelerde bu alemin içinde en büyük koltuğa sahip.Adult sitelerin topluma verdiği zarar ise en büyük tartışılacak konu.Bu konuda yasalar geçte olsa konulmuş durumdadır.

Bu tür siteler elbette olacaktır.Bunun önüne geçilmesi imkansızdır.DNS ayarlarını engelleyen Mahkemeler maalesef opendns sistemini denetleyemiyor.Kapatılan sitelere ktunnel,vtunnel gibi çevrimiçi gizliliği koruyan sitelerden rahatça girilebiliyor.Böyle bir durumda da akla gelen soru ise bu sitelerin kapatılmasının hiçbir önemi olmadığı.

Türkçe yayın yapan adult sitelerde maalesef yüz binleri aştı. Hiçbir sitede bu konuda bir engel koymamış durumda.Geçen ay bu tür siteleri belirli sebeplerden ötürü hazmedemediğim için şikayet ettim.Şikayetlerim değerlendirilerek çoğu site kapandı. (www.ihbarweb.org.tr sitesine şikayet edebilirsiniz.) İstediğim şey ise temiz bir internet ortamının yaratılmasıydı. Şu bir gerçek ki 10 yaşındaki çocuklar bile bu tür sitelere girerek film izliyor,resim bakıyor,yazı okuyor.Daha ergenlik dönemine bile girmemiş bir bireyin bu tür medyalar ile ilgilenmesinin yaratacağı olumsuzlukları düşünmek bile içleri ürpertiyor.

Benim şahsi görüşüm ise bu tür adult siteler yayından tamamen kaldırılacak. Gizlilik koruyan sitelerden de girilemeyecek.Bunun için mahkemeler bu site yöneticilerini gözaltına alıp sitenin mevcut database dosyalarını silecek.Çünkü bu siteyi açan insanlar maalesef hiçbir engel koymadan siteyi yayına sokuyor. Bazılarıda bir şey yaparmışcasına 18 yaş altı giremez,yasaktır gibi son derece basit bir yazı ile içlerini rahatlatıyor. 13 yaşındaki bir çocuk siteye girebilmek için bu yasağı göz ardı edebileceğini hiç düşünmüyor.

Eğer adult siteler olacaksa bu kontrol edilmeli.Geçen gün bu tür sitelerden birine girip bu konu ile ilgili bir mail attım. Sitedeki içeriklerin kaldırılmasını istedim.Gelen cevap ise Bakanlıktan onaylı şeklindeydi.Oldukça sinirlendim bu cevap karşısında. Ama dedikleri gerçektende doğruymuş. Daha sonra kızdığım bu siteyi kuranlara hayranlık duydum.Sitenin yaptığı uygulama çok iyi.Adult sitelere erişim için cep telefonu uygulaması koyulmuş.Tc kimlik gibi gerçeksi bilgiler isteniyor. Yani siteye hiçbir şekilde 18 yaş altı çocuklar giremiyor.İşte gerçekten bu işi ciddi yapan insanlar bunlar. Yapacaksan bir şey adam akıllı,böylesine mantıklıca yapacaksın.

Bu makaleyi okuyan adult site sahip,moderatörleri lütfen sizlerde bu konuda duyarlı olunuz. Sitenizi ziyaret eden kişi kardeşiniz,çocuğunuz,yeğeniniz de olabilir. İster misiniz sevdiğiniz değer verdiğimiz bu çocukların bu medyaları seyretmelerini. Neler yapabilirsinize gelmeden önce lütfen basit uyarılarla üyelik sistemi yapmayın. Benim önerim forum18.net sitesinin yaptığına benzer bir uygulama. Bir cep telefonu ile üye olan kişi size TC kimliğini göndersin,siz kontrolünü yapın.Doğru bilgilerle destekleyin ve üyeliğini başlatın.

Unutmayın ki bu ülke sahipsiz değildir.İlerde bu tür bilişim suçlarının cezaları daha da artacaktır.Yol yakınken bu işten vazgeçin veya bu işi ciddiye alarak sisteminizi kurun.

Bu bir tehdit değildir. Anahtar kelimeler ile sürekli Google arama motorunda aramalar yapıyorum ve bu siteleri şikayet ediyorum.Sitenizde böyle bir içerik varsa şikayet ediyorum. Amacım bu tür sitelerin temizlenmesi.


alıntı
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Türkçe adult sitelerinden hiç haberim yok. Yukarıdaki yazı alıntı mı yoksa senin yazın mı Mavi ?
 
Top