• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması için anket açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi ankete katılıma davet ediyoruz...

Türkiye'de turizm

Suskun

V.I.P
V.I.P
Türkiye'de turizm, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki arkeolojik ve tarihi alanlar üzerine yoğunlaşmıştır.

Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olması dolayısıyla da antik döneme sahip birçok yapıyı barındırmaktadır. Sultanahmet Camisi, Ayasofya ve Topkapı Sarayı bunlardan birkaçıdır.

Diğer önemli turizm alanları; Roma İmparatorluğu döneminden kalan Efes, Truva, Bergama,Side, Meryem Ana Evi'nin yanı sıra Kapadokya, Nemrut ve Pamukkale bölgeleridir.

Plaj bölgeleri, genellikle Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan insanlar ve Batı Avrupa'dan gelen turistler için önemli bir turizm alanıdır. En önemli plajlar, Ege kıyılarından başlar ve Akdeniz'de Antalya yakınlarında son bulur. Bodrum, Fethiye, Marmaris, Kuşadası, Alanya önemli tatil yöreleridir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde turistik bölge sadece Çeşme - Alanya hattında sıkışıp kalmıştır. Yabancı turist sayısı 2002 ve 2010 yılları arasında, 12.8 milyondan 27.8 milyona ulaşmıştır, ki bu sayı Türkiye'yi "Yabancı Ziyaretçiler için En İyi 7 Ülke" arasına sokmuştur.

Kaynak: tr.wikipedia.org

 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
insanların oturduklarıyerlerden, gezmek, eğlenmek, dinlenmek, tanımak, spor, tedavi ve kutsal yerleri ziyaret etmek amacı ile yaptıkları gezilerden doğan her türlü faaliyete turizm denir. Bu işi yapan kişiye turist denir.
Ulaşımın çok hızlandığı günümüzde turizm faaliyetlerinin önemi oldukça artmıştır. Gelişmiş ülkelerde hayat standardının yükselmesi, çalışanların sosyal haklarının yükselmesi ve merak gibi nedenlerle turizm faaliyeti özellikle İkinci Dünya Savaşından sonra oldukça önem kazanmıştır.
turizm faaliyetinin geliştiği ülkelerde ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklerde hızlı bir süreç yaşanı. Dış ülkelerden yurdumuza gelen yabancılarla Türk insanı arasında kültürel ve sosyal ilişkiler artar. Turizm doğal güzelliklerin paylaşılmasında, korunmasında dolayısıyla çevre bilincinin gelişmesinde çok önemli bir işlevi yerine getirir.TURKIYE'DE TURIZMIN GELISIMI
Ülkemizde turizmin bakanlık düzeyinde ele alınması 1957 yılında başlamıştır. 1980 yılından itibaren çikarılan turizmi teşvik kanunu çerçevesinde Güney Anadolu kıyılarında büyük yatırımlar yapılmıştır. 1980 yılında 1.2 milyon turist ülkemize gelirken bugün sayı 5-6 milyona yaklaşmıştır.
Ülkemizde 6.Beş Yıllık Kalkınma planına göre şu politikalara yer verilmiştir:
*Mevcut tesislerde doluluk oralarını artırıcı, faaliyet mevsimini uzatıcı ve gelen turistlerde niteliği artırıcı tedbirler alınması.
*Yerli tur operatörlerin sektör içinde daha fazla pay sahibi olmasını sağlamak.
*Turizm sektöründe her türlü faaliyeti gösterecek kişileri eğitmek.
*Ulaşım sistemlerinde iyileştirme çalışmaları yaparak hava yolu taşımacılığının kapasitesini artırmak.
 
Top