• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Türkiye'nin İlk Engelli Akşam Bakım Merkezi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Engelli çocuğa sahip ailelerin sosyal yaşama katılamadığı gerçeğinden yola çıkılarak ebeveynlerin kendilerine de zaman ayırabilmesi amacıyla Türkiye'nin ilk engelli akşam bakım merkezi İzmir'de hizmet veriyor.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle Narlıdere Belediyesi ile Narlıdere Zihinsel Özürlüleri Koruma ve Destekleme Derneği tarafından "Nar Taneleri Engelli Aktivite ve Akşam Bakım Merkezi Projesi" başlatıldı. Proje kapsamında açılan merkez engelli çocukların gün sonuna kadar bakımını yürüterek ailelerine "özgür zaman" yaratıyor.

Gündüz resim müzik tiyatro internet takı tasarımı el sanatlar ı gibi aktiviteler sunan merkez Cuma ve Cumartesi günleri 20 çocuğa saat 24.00'e kadar ücretsiz bakım hizmeti veriyor. Merkezde Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu son sınıf öğrencileriyle onlardan eğitim alan gönüllü bakıcı anneler görev alıyor. Aynı zamanda engelli bireylerle engelsiz bireylerin kaynaşması için aktiviteler gerçekleştiriliyor.

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur yaklaşık 4 yıl önce engelliler merkezi açtıklarını bu merkezde engelli çocukların sorunlarını gözlemlerken ailelerini de yaşadığı sıkınt ılara şahit olduklarını belirtti. Ailelerin çocuklarını topluma kazandırmak ve bakımı i çin büyük çabalar sarf ettiğini izlediklerini anlatan Batur şöyle devam etti:

"Ancak engellilere yardım için çabalarken ailelerinin de engelli hale geldiğini gördük. Herhangi bir sosyal faaliyete katılamıyorlardı çünkü anne babadan birinin mutlaka çocuğun yanında kalması gerekiyordu. Engelli merkezlerinde çocuklar gündüz bakımlarının ardından eve gidiyor. Dolayısıyla aileler akşamları istedikleri programı gerçekleştiremiyor. Sivil toplum merkezi yönetim ve yerel yönetim el ele vererek ortaya bir proje çıkardık. Amacımız özellikle sosyal yaşantıdan kopma noktasına gelen sosyal yaşantıyla alakası kalmayan ailelere soluk aldırmak onları toplumla barıştırmak. Bu daha huzurlu toplum veli yaratacaktır. Şimdiye kadar tepkiler çok iyi. Talepler fazlalaştıkça projeyi geliştirmek istiyoruz."

Proje Koordinatörü Psikolojik Danışman Besim Toker de 2006 yılından bu yana Narlıdere'deki merkezde engellilere eğitim sağlık istihdam ve sosyal destek verdiklerini hatırlatarak bunu yaparken ailelerin sosyal yaşama katılmaktan geri kaldığını gördüklerini söyledi.

Anne babadan birinin sürekli çocukla kalmak zorunda olmasının çift arasında sorunlara neden olabildiğini ifade eden Toker "Bu ailede sosyalpsikolojik sorunlara yol açıyor. Bu tip ailelerde parçalanmışlık boşanma fazla. Bu nedenle aileleri düşünerek akşam hizmet verebilen bakım merkezi düşündük. Türkiye'de bir ilk oldu. Böylece ebeveynler için lüks olan yemeğe sinemaya gitmek gibi gereksinimler giderildi" diye konuştu.

Toker taleplerin fazla olduğunu kaydederek kentin tüm ilçelerinden kendilerine başvurular olduğunu iki gün olan hizmetin 6 güne çıkarılacağını kaydetti.
 
Top