• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Üretici aceleci davranmazsa kuru incirini değerine satabilir

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kuru incir üreticisinin beklediği fiyatları bulamadığını söyledi. İlçede ortalama 12- 15 bin ton civarında kuru incir üretildiğini ifade eden Başkan İbişoğlu, ihracatın yıl boyu devam ettiğini hatırlatarak, üreticinin elindeki inciri paniğe kapılıp, yok pahasına satmamasını istedi.

KALİTELİ ÜRETİM

Kuru incirde yaşanan fiyat istikrarsızlığının kısa sürede son bulacağına ve fiyatların belirli bir dengeye oturacağına inandığını belirten İbişoğlu, "Üreticiyle devamlı iletişim halindeyiz. Eylül ayının sonunda ilk ihracat gemimiz toplam 4 bin 700 ton kuru incirle İzmir Limanı'ndan yola çıktı. Rekoltenin 55 bin ton civarında olduğu varsayılırsa, halen üreticinin elinde yüklü bir miktarda kuru incir var. 20 gün önce ortalama fiyatlar kilogram bazında 3.5 ile 4.3 lirayken, bugün bu rakamlar 2.5 ile 3.5 lira aralığına geriledi. Yaşanan olumsuzluktan en fazla üretici etkilendi. İlçemizde 25'e yakın dağ köyünde kaliteli incir üretimi yapılıyor. Üretici sabrederse, kuru incirini ilerleyen günlerde değerine satabilir" dedi.

TANITIM YETERSİZ

Tire'de, kalite açısından birinci sınıf kuru incir üretimi yapıldığına dikkat çeken İbişoğlu, "Buna rağmen ilçede inciri işleyecek tek bir tesisimiz yok. Bölgede üretilen incirler Aydın'da işlendikten sonra kaliteli iç ve dış pazara veriliyor. İlçemizde marka olabilecek bir değere sahip çıkamıyoruz. İç ve dış tanıtımın yeterince yapıldığını düşünmüyorum. Hindistan ve Çin gibi büyük nüfus yoğunluğu olan ülkeler hedef alınmalı ve tanıtıma daha fazla önem verilmeli. Türkiye'de kişi başına yılda ortalama 1 kg kuru incir tüketilse, inanıyorum ki ürettiğimiz incir bize yetmez. Örneğin, Ramazan ayında orucumuzu hurma yerine incirle açabiliriz. Misafirlerimize şeker yerine kuru incir ikram edebiliriz. Okula giden çocuklarımızın beslenme çantalarına günde en az bir tane incir koyabiliriz. Böylelikle, üretici ürününü değerinde satabilir ve mağduriyet yaşamaz. Bu günkü koşullarda incir üreticisinin devlet tarafından primle desteklenmesi gerekiyor" diye konuştu.
 
Top