• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

Yayla Turizmi..

Suskun

V.I.P
V.I.P
Türkiye'nin Sunmuş olduğu doğal güzelliklerinden bir tanesini de yayla turizmi olarak bilinmektedir. Ülkemizin bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu birki örtüsü sayesinde yayla turizmine oldukça elverişlidir. Geçmiş yıllardan gelen bir gelenekle insanların özellikle Karadeniz ve ülkenin doğu bölgelerinde yaygın olan Yayla Kültürü günümüzde her yöreye yaygın hale gelmektedir.Doğanın yeşilliği ve hormonsuz meyveleriyle dikkat çeken yaylalar ülkenin dört bir yanından ilgi görmektedir. Yaz aylarında insanların vazgeçilmez alanları olan yaylalar oldukları konuma göre birçok özelliğe sahiptirler. Turizm merkezlerinin seçiminde bazı kriterlere bakılmaktadır. Yayla için bulunması gereken özellikler şunlardır:


*Ürün çeşitliliğinin sağlanması gerekir. Böylece yayla sürekli hale gelecektir.

* Kırsal bölgelerde yaşayan insanların Yayla turizminden pay almaları sağlanmalıdır.

* Turist profilinin belirlenmesi ve hazırlıkların ve şenliklerin ona göre yapılması sağlanmalıdır.

* Yatırım yapacak insan için ekonomik açıdan uygun merkezler seçilmelidir.

Yayla Turizmi özellikleri bakımından iki grupta incelenmektedir:

Toros Yaylaları:


Akdenizin ılıman iklimi içerisinde bitkilerin tüm renklerine sahip olan yaylalar Toros Dağları'nın eteğinde bulunmaktadır. Köknar, ardıç, meyve bahçeleri, sedir ağaçları gibi bir çok ağaç çeşidiyle bezenen yaylalar doğanın tüm enerjisini gelen insanlara yansıtmaktadır.


Toros Yaylalarında bitki türleri şunlardır:
Maki türleri, Narenciye bahçeleri, Meşe Türleri, böğürtlen, yabani zeytin, Sakız ağaçları, Kocayemiş, köknar,ardıç türleri, sandal,erguvan, defne, kızılcık, kardelen, funda, nergis, kayın, çam türleri gibi birçok bitki çeşidi bulunmaktadır.


Yaban Hayatı:
Yaban keçisi, sığırcıkgiller, yaban domuzu,ispinozgiller, keklik, bıldırcın, alageyik, karaca, karatavuk, kurt, sansar, tavşan, tilki, çakal gibi birçok hayvan Toros Dağları'nda yaşam sürmektedir.

Karadeniz Yaylaları:

Binbir çeşit renkli bitkinin bulunduğu Karadeniz yaylaların ana bitki örtüsünü ladin türünde çam ağaçları oluşturmaktadır. Nemli,sisli ve bol yağışlı bir iklime sahip olmasından dolayı bitki çeşidi boldur. Yüksek ağaçların yer aldığı Karadenizde oksijen varlığı da oldukça fazladır.

Karadeniz yaylalarında bulunan bitki çeşitleri şunlardır: kızılağaç, ladin, ıhlamur, meşe, köknar, sarıçam, kardelen, gürgen, ormangülü, yabani fındık, açelya gibi bitkiler bulunmaktadır.

Türkiye'deki Yayla Bölgeleri:

* Gümüşhane
* Adana
* Hatay
* Osmaniye
* Mersin-İçel
* Adana
* Artvin
* Antalya
* Bayburt
* Sinop
* Giresun
* Gaziantep
* Ordu
* Trabzon
* Rize
* Muğla
 

Benzer konular

Top