• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması için anket açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi ankete katılıma davet ediyoruz...

'Yeni Firavun' İsyanı

Papatya

V.I.P
V.I.P


Mısır'da Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin yeni girişimleri nedeniyle tansiyon yükseliyor. Liberaller ve solcular, Mursi'nin yetkilerini genişleten kararları protesto etti. Gösterilere şiddet de karıştı.

Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin yargı alanında aldığı yeni kararlar liberal ve solcu kesimlerin yoğun tepkisine neden oldu. Ülke çapında protesto gösterileri düzenleyen Mursi karşıtları, devlet başkanının yetkilerini genişleten kararların geri alınmasını istedi.

Cuma namazının ardından düzenlenen gösterilere şiddet olayları da karıştı. Mursi yandaşları ve karşıtları arasında arbede yaşanırken, çıkan olaylarda onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

GÖSTERİLER ÜLKE ÇAPINDA

Ülkenin kuzeyindeki İskenderiye kentinde göstericiler, Mursi'nin başlıca destekçilerinden Müslüman Kardeşler'in parti binasına akın etti. Mısır medyasında yansıyan haberlere göre, göstericiler binadan dışarı attıkları sandalye ve kitapları daha sonra sokak ortasında ateşe verdi.

Benzer çatışmaların, ülkenin diğer kentlerinde de çıktığı, Süveyş, Asyut, Giza ve İsmailiye kentlerinde de Müslüman Kardeşler'in temsilciliklerinin hedef alındığı bildirildi.

Mursi'nin yeni anayasal düzenlemelerini protesto etmek için Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda da binlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenledi. Mursi'yi "yeni diktatör" olarak nitelendiren göstericiler, Müslüman Kardeşler'in yönetimden çekilmesini ve son kararların iptalini istedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yeni anayasal düzenlemeler çerçevesinde Başsavcı Abdülmecid Mahmud'u görevden almıştı.

 
Top