• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Yenidoğan Solunum Sayısı Kaç Olmalı?

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Yenidoğan Solunum Sayısı Kaç Olmalı?
Yenidoğan bebeklerde normal solunum sayısı dakikada 30-60 arasıdır. Uyku halinde bir miktar düşerek dakikada 20-40 arasına gerileyebilir. Bu sayılar hesaplanırken alınan ve verilen nefes toplamda bir adet sayılır. Ayrı ayrı toplanmaz.

İnsanların dakikadaki solunum sayıları, yaşları ilerledikçe düşer. Örneğin yenidoğan bebeklerdeki solunum sıklığı gittikçe düşer; 6. haftadan sonra dakikada 25-40 aralığına gerilemiş olur.

Yenidoğan Solunum Sayısı Nasıl Ölçülür?
Bebeğinizi emzirin, rahatlatın. Konforlu bir pozisyonda alın; bir dakika boyunca göğsünün kaç defa yükseldiğini sayın. Stetoskobunuz varsa dinleme yolu ile de yenidoğan bebeğinizin solunum sayısını hesaplayabilirsiniz.

Aşağıdaki şartlarda yapılan ölçümler sağlıklı olmayacaktır:

  • Bebeğiniz ağlıyorsa
  • Çok heyecanlı veya endişeli ise
  • Yüksek ateş söz konusu ise
Yenidoğanda Solunum Problemleri Belirtileri
Yenidoğan bebeklerde solunum sayısı bazen ağlama vb. normal nedenlerle 30-60 arasında olmayabilir. Ancak bazen de hafif veya tehlikeli hastalıklar söz konusu olabilir. Bu durumlarda aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı göze çarpabilir:

Islık Sesi: Bebeğiniz nefes verirken ıslık gibi bir ses geliyorsa, bronşlarında daralma söz konusu olabilir.


Ten Renginin Değişmesi: Solunum sayısının değişmesi ile birlikte bazen siyanoz (tende mavi-mor renk) söz konusu olabilir. Bu durumda bebek yeterli miktarda oksijen alamıyor demektir.

Cildin Çekilmesi: aldığı nefes yeterli gelmezse bebeğin göğüs cildi köprücük kemiği üzerinden, kaburga aralarından veya göğüs kemiği altından çekilebilir.

Burun Kanatlarının Açılması
: Bebeğiniz nefes alırken burun kanatlarını oldukça açıyorsa, daha fazla nefes almaya ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Homurdanma: Bebekler yeterli miktarda oksijen alamazlarsa nefes verme esnasında homurdanma, inilti, sızlanma gibi sesler çıkarabilir.

Not: Bebeğiniz hızlıca nefes alıp verdikten sonra 10 saniye kadar nefes almadan durabilir. Bu normal duruma periyodik solunum adı verilmektedir. Ancak duraklama süresi 15 saniyenin üzerine çıkarsa bebeğinizde uyku apnesi söz konusu olabilir. Bu sorun sık karşılaşılan bir durum olmakla birlikte, nadiren tehlikeli olabilmektedir.

elitfenimen
 
Top