• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

YSK'ya ilk şikayet MHP'den

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Başbakan Erdoğan’ın saat 15.01 itibariyle referandumla ilgili "Neticeler gelmeye başladı" dediğini belirterek "Bu, referandumda belirlenecek seçmen iradesine yürütme organının başındaki Başbakan tarafından müdahale yapıldığının Başbakanın kendi ifadesiyle ikrarıdır. Konuyla ilgili dilekçelerimizi YSK’ya ilettik" dedi.

Bal, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde yaptığı açıklamada, bugün saat 15.01’de Başbakan Erdoğan’ın "Hatta Güneydoğu Anadolu’nun bazı kırsal kesimlerinde sandıklar kapanmış. Şu aralar neticeler gelmeye başladı. Bu da gösteriyor ki katılım iyi ve hızlı bir şekilde netice alınıyor" şeklinde açıklama yaptığını hatırlattı. Bal "Şimdi saat 16.00’da kapanması gereken sandığın içine Sayın Başbakan saat 15.01’de nasıl girdi? Bu sonuçları nasıl ele geçirdi? Bu, referandumda belirlenecek seçmen iradesine yürütme organının başındaki Sayın Başbakan tarafından müdahale yapıldığının Sayın Başbakan’ın kendi ifadesiyle ikrarıdır. Dolayısıyla referandum sonuçlarını gölgeleyebilecek söylemlerine bir yenisi eklenmiştir. Daha önce de Sayın Başbakan referandum sonuçlarının yüzde 53-54 gibi bir rakamla lehine sonuçlanacağına dair beyanat vererek bir takım şüpheleri üzerine çekmişti. Bugün bu beyanatı ile bu şüpheler hakkında kendisi aleyhine bir delil oluşturmuş oldu. Dolayısıyla referandum sonuçlarının üzerinde Sayın Başbakan’ın bu ikrarı şimdiden bir gölge olarak düşmüştür" diye konuştu. Bazı ‘yandaş’ televizyon kanallarında da sonuçların gelmeye başladığına ilişkin açıklamalar yapıldığına dikkat çeken Bal şöyle konuştu:

"Bazı yandaş medya mensupları saat 14.00’ten itibaren yaptığı yayınlarla kendilerine sandık sonuçlarının gelmeye başladığını ilan etmişlerdir. Sayın Yiğit Bulut ve yardımcısı hanımefendi saat 14.00’ten itibaren sandık sonuçlarının kendilerine gelmeye başladığını ilan ettiklerine göre, sandık sonuçlarını kendilerine ulaştıran bir mekanizmanın varlığı kesindir. Bu mekanizmanın, Sayın Başbakan’ın bu söylemi ile yürütme organının elinde olup olmadığını merak etmekteyiz ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin geleceği ile ilgili ve halkın iradesi ile ilgili böyle bir referandum sürecini sandığın içine siyasi iradenin karışmış olmasını, Türk milletine şikayet ediyoruz."

Bal, şikayetlerine ilişkin dilekçeleri YSK Başkanlığı’na sunduklarını da bildirdi.
 
Top