• Merhaba Ziyaretçi
    Yarışma konusu belirlemek için açılan ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

'Yunan Hükümeti Kararlı'

Papatya

My everything.
V.I.P


Alman hükümeti Yunanistan'a desteğini sürdürüyor. Başbakan Angela Merkel, mevcut Yunan hükümetinin ülkede reformlar yapılması konusunda kararlı olduğunu söyledi. Yunanistan'a 44 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılması dün Federal Meclis'ten onay aldı. Oylamaya katılan 473 milletvekilinden 100'ü "hayır" oyu kullandı. Milletvekillerinden 11'i çekimser kalırken, kalan çoğunluk ise Yunanistan'a yardıma destek verdi. Euro Bölgesi maliye bakanları ve IMF yetkilileri tarafından kabul edilen paket, faiz indirimi ve borç vadesinin uzatılmasını da öngörüyor.

Konuya ilişkin olarak "Bild am Sonntag" gazetesine açıklamalarda bulunan Başbakan Angela Merkel, "Nihayet Yunan hükümetinde ülkeyi dönüştürme, modern bir yapı oluşturma kararlığını görüyorum" şeklinde konuştu. Merkel Almanya'nın tavsiye ve icraatları ile bu sürece destek olacağının altını çizdi.

Almanya'nın eski dışişleri bakanlarından Hans-Dietrich Genscher de Yunanistan'a yardımların sürmesi gerektiğini söyledi. Genscher, euronun önemli olduğunu, çünkü doların yanı sıra küresel anlamda bir rezerv para birimi işlevi gördüğünü belirtti. Bu nedenle Çin'in de bu konuda destekçi bir tutumu olduğunu ifade etti.

"Hükümet doğruyu söylemiyor"


Sosyal Demokrat Parti'den Thomas Oppermann ise Federal Hükümet'i Yunanistan konusunda halka 'sürekli olarak doğruyu söylememekle' eleştirdi. Oppermann, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble'nin Yunanistan yardımlarının vergi mükelleflerine hiçbir yükü olmadığı açıklamasının da gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.
 
Top